Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uzatvorenie hraníc v Maďarsku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ R.G.
1. septembra 2020 Správy Bratislava od KK Diskusia()

Uzatvorenie maďarských hraníc: Pendleri sa za prácou do Bratislavy dostanú, iní budú mať 1 podmienku

Maďarsko oznámilo, že od 1. septembra uzatvára hranice so Slovenskom. Zisťovali sme, ako sa situácia dotkne tzv. pendlerov či tých, ktorí chcú ísť do krajiny za iným účelom.

Maďarská vláda vydala niekoľko nariadení o dočasnom obnovení hraničnej kontroly, ktoré budú platiť pre ľudí cestujúcich z Maďarska na Slovensko. Začiatok platnosti nariadení je 1. september, koniec platnosti 1. október.

6 otvorených hraničných priechodov

Ak sú Slováci žijúci v Maďarsku držiteľmi tzv. lakcim karty, sú považovaní za obyvateľov krajiny a majú povolený vstup do krajiny. Pokiaľ tento dokument nevlastnia, vstup do krajiny im je dočasne zakázaný.

Ak nie ste obyvateľom Maďarska a prekročíte maďarské hranice, ste povinný vrátiť sa do 24 hodín. Môžete sa pohybovať iba 30 kilometrov od hraníc. Medzi Slovenskom a Maďarskom bude otvorených iba 6 hraničných priechodov (pri Čunove, Komárne, Štúrove, Šahách, Králi a Milhosti).

Ako to bude s testovaním?

Občania Maďarska či ich rodinní príslušníci (aj keď nie sú obyvateľmi krajiny) budú v prípade podozrenia infekcie podrobení lekárskej prehliadke. Ak bude podozrenie/budú pozitívni na ochorenie Covid-19, budú umiestnení do 14-dňovej domácej karantény. Do štátnej karantény pôjdu tí, ktorí nemajú miesto bydliska v Maďarsku.

Umiestnení v karanténe môžu požiadať počas prvých 5 dní o vykonanie testu na Covid-19. Ak bude test negatívny, karanténa pre nich končí.

Príbehy Slovákov

Oslovili sme aj Slovákov, ktorí v Maďarsku žijú a dochádzajú za prácou do Bratislavy. Pýtali sme sa ich, kde pracujú a ako ich v dochádzaní obmedzovalo uzatvorenie hraníc počas koronavírusu.

„Som z Rajky, bývam tam skoro 4 roky. Dochádzam do práce denne aj cez víkend. Počas 1. vlny som býval vo svojom aute, aby som mohol pracovať, som pohotovostný plynár. Covid-19 testy som si nerobil, nejazdil som domov 6 týždňov, bol som v aute. Tí, ktorí máme lakcim kartu, by sme nemali mať problém ani teraz, uvidím, nechám sa prekvapiť.“ Pán Dušan

„Pracujem v nemocnici na Antolskej, dochádzam na smeny. Test si môžem dať spraviť kedykoľvek, nepovažujem koronu za nič iné, ako obyčajný chrípkový vírus. Pendleri, čo majú lakcim kartu, nemajú problém prechádzať hranice.“ Pani Zuzana

„Žijem v Rajke 4 roky, do Bratislavy štandardne dochádzam. Počas pandémie to je rôzne, sčasti som mala home office, ale keď som potrebovala, išla som do práce. Hranice pre nás uzatvorené neboli. Na koronavírus som sa dala testovať aj s manželom za vlastné peniaze (2 x 70€). Dali sme sa testovať, lebo vyšlo nariadenie, že ho musíme mať pri vstupe do SR, potom sa to nariadenie už zrušilo (čiže sme ho nikdy pri vstupe do SR nepotrebovali), ale už sme boli objednaní a tak sme ho absolvovali. Dalo sa to ešte zrušiť, ale chceli sme vedieť, či sme „čistá“ vzhľadom na to, že mám starších rodičov a chcela som ich navštíviť. Pre vstup do môjho zamestnania nebolo potrebné.“ Pani Zuzana

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X