Od Tatier k Dunaju 2019 s miernymi zmenami trate, ale opäť s rekordom v počte prihlásených štafiet

ATLETIKA: Od Tatier k Dunaju
Riaditeľ pretekov Od Tatier k Dunaju Štefan Šogor a výkonný riaditeľ pretekov Od Tatier k Dunaju Miloš Zágoršek. Foto: SITA/Jana Birošová

Najväčší slovenský štafetový beh na Slovensku „Od Tatier k Dunaju“ s rekordnou účasťou – na štarte by malo byť 230 tímov.

Siedmy ročník unikátneho bežeckého podujatia Od Tatier k Dunaju sa uskutoční 17. a 18. augusta 2019 na 345 kilometrov dlhej trase z Jasnej v Nízkych Tatrách do Bratislavy na Tyršovo nábrežie. Organizátori najväčšieho štafetového behu na Slovensku na štvrtkovej tlačovej besede avizovali opäť rekordný počet 230 prihlásených tímov a celú trať sa pokúsia absolvovať aj štyria sólo bežci. Vlani sa na štart postavilo 212 tímov a 2 jednotlivci, z nich bola prvýkrát jedna žena. OTKD sa pred rokom zúčastnilo spolu 2 500 bežcov.

Originálna mobilná aplikácia pre komunikáciu bežcov v tímoch či s organizátormi od hlavného partnera sa aj tento rok dočkala vylepšení. Patria k nim real time aktualizácia dát či push notifikácie. Bežci v roku 2019 prispejú vďaka Nadácii VÚB občianskemu združeniu My sme les. Medzi novinky patria aj čiastočné zmeny trate.

Druhýkrát bude mať beh Od Tatier k Dunaju aj charitatívny rozmer. „Nadácia VÚB banky aj tento rok prispeje 1 eurom za každý 1 km/h. Už minule sa nám osvedčilo meranie rýchlosti v závere prvého úseku behu, keď majú všetci ešte dostatok energie. Jej hodnota bude znamenať výšku príspevku v eurách pre občianske združenie My sme les,“ povedala riaditeľka odboru korporátnej a marketingovej komunikácie spomenutej banky Martina Hrivnáková.

Trasa je zväčša po asfaltových cestách

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša (95 percent) po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale beží sa tiež cez lesy, horské cesty územím dvoch národných parkov, aj ponad vodu či cez centrá miest. Rozdelená je celkovo na 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom, úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety. Tradične sa pobeží aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy.

Do súperenia v behu Od Tatier k Dunaju sa mohli hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, súťaží sa v piatich rôznych kategóriách. Najpočetnejšie zastúpenie majú kategórie 9 až 12-členných miešaných, prípadne čisto mužských alebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne 3 úseky, teda približne 30 kilometrov. Skúsenejší bežci vytvorili len 6-členné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov, keďže beží vždy dva štandardné úseky za sebou.

Domáci aj zahraniční bežci

Tímy si volia vlastné názvy a kapitána, ktorý zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Okrem poctivej prípravy pred behom je dôležité zvoliť si vhodnú taktiku a správne si úseky rozdeliť medzi členov tímu. Minuloroční víťazi celú trasu zdolali za 23 hodín, 33 minút a 42 sekúnd, jeden tím nedobehol do cieľa a dva prekročili časový limit 36 hodín. Prvá sólo bežkyňa bola zo Slovinska a dosiahla čas 78 hodín a 12 minút. Z celkovo siedmich sólo bežcov, ktorí doteraz absolvovali celú trasu OTKD, mala štvrtý najlepší výkon.

Ambasádormi Od Tatier k Dunaju 2019 popredný slovenský vytrvalec Gabriel Švajda a herečka Gabriela Mihalčínová. Tvorkyňou aplikácie je bežkyňa Svetlana Margentová. „Novinkou je podpora aktualizácie dát v horších podmienkach ručnou aktualizáciou. Najväčšou novinkou sú spomenuté push notifikácie, ktoré umožňujú nám organizátorom komunikovať s bežcami a informovať ich o novinkách či prípadných zmenách,“ poznamenal spoluorganizátor a výkonný riaditeľ podujatia Miloš Zágoršek, majiteľ produkčnej agentúry Quinta Essentia.

Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 18. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila a občerstvenie. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk