Odborári vo Volkswagene sa pripravujú na štrajk, vedenie automobilky chce rokovať

Volkswagen
ilustračné: SITA/AP

Vedenie automobilky Volkswagen Slovakia sa stretne so zástupcami Moderných odborov Volkswagen, ktorí po neúspešnom kolektívnom rokovaní ohlásili neobmedzený ostrý štrajk na utorok 20. júna o šiestej ráno. Ešte pred stretnutím odborári na tlačovom brífingu potvrdili, že sú ochotní s vedením rokovať, avšak na svojich požiadavkách stále trvajú.

Predseda MOV Zoroslav Smolinský vyhlásil, že ak to bude potrebné, sú pripravení štrajkovať dlhšie ako dva či tri dni. Zapojiť do utorňajšieho štrajku by sa podľa jeho odhadov malo okolo 2 000 až 2 500 zamestnancov.

Situácia v bratislavskom závode je podľa odborárov vyhrotená, odborári sa sťažujú na zastrašovanie zamestnancov zo strany vedenia spoločnosti. „Prestal nám fungovať sociálny dialóg, prestala nám fungovať sociálna politika a prestala fungovať aj finančná politika. Musíme upovedomiť svojím konaním aj vedenie koncernu Volkswagen, že pokiaľ máme šikovných a lojálnych zamestnancov, ktorí sú ochotní obetovať svoj čas, tak potrebujeme mať zodpovedné vedenie,“ vyhlásil Smolinský, podľa ktorého vedenie automobilky likviduje dobrý imidž spoločnosti.

„To, čo my žiadame, je zhruba v prepočte 160 až 170 eur v priemere na tarifu. To znamená, že v porovnaní s tým, čo sme navyšovali za posledné roky, je to adekvátne,“ povedal predseda MOV Zoroslav Smolinský, ktorý je sklamaný z prístupu vedenia spoločnosti. Odborári okrem tarifného zvyšovania mzdy o 16 % predstavili aj ďalšie požiadavky, avšak podľa nich vedenie automobilky nebolo ochotné konštruktívne rokovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk