Odborári z Dopravného podniku Bratislavy vstúpili do štrajkovej pohotovosti

Mestská hromadná doprava, Špitálska ulica, električka
Foto: ilustračné, SITA

Dopravný podnik Bratislava ako zamestnávateľ totiž nie je ochotný akceptovať požiadavky zástupcov zamestnancov.

Tím odborových organizácií v Dopravnom podniku Bratislava a.s. (DPB) vstúpil od 1. mája do štrajkovej pohotovosti. Tí požadujú zvýšiť mzdové tarify všetkým zamestnancom DPB v kategórii R a vodičom Mestskej hromadnej dopravy (MHD) pre rok 2019 minimálne o 1,20 eura na hodinu a takisto zvýšiť hodinové tarify pri individuálnych mzdách o 1,20 eura na hodinu. Informovala o tom hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Martina Nemetková.

Odborové organizácie rokovali s DPB v niekoľkých kolách kolektívneho vyjednávania o zvýšení miezd pre zamestnancov. Požiadavky odborárov však DPB neakceptuje a navrhuje zvýšenie platov o 0,10 eur za odpracovanú hodinu. „Doposiaľ nové vedenie uskutočnilo deväť stretnutí vedenia s odborovými organizáciami pôsobiacimi v DPB, a.s. Predstavy odborárov sú na úrovni ďalšieho rastu v rozmedzí 16 – 20 percent, čo je pre ekonomickú stabilitu podniku neúnosné a ohrozilo by to fungovanie podniku. Treba povedať, že mzdy vodičov MHD v Bratislave sú najvyššie spomedzi všetkých porovnávaných mestských dopravných podnikov,“ uvádza v stanovisku Dopravný podnik Bratislava.

Odborári v DPB vstúpili do štrajkovej pohotovosti z rovnakého dôvodu, ako ich kolegovia z Prešova a Košíc ešte v apríli a marci. V prípade, že sa do 9. mája odborové organizácie a zamestnávateľ nedohodnú na zvyšovaní platov, pristúpia odborové organizácie k vyhláseniu štrajku.

Podľa vyjadrenia DPB vyhlásenie štrajkovej pohotovosti žiadnym spôsobom neovplyvní chod MHD v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk