Odborná štúdia navrhne technické riešenie električkovej trate, ktoré prevádzku SND neohrozí

Slovenske narodne divadlo elektricka vystavba.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Podľa magistrátu sa v skutočnosti predpokladá úplne iný typ konštrukčného riešenia, o akom informovalo ministerstvo.

Odborná technická štúdia navrhne také riešenie električkovej trate, ktoré prevádzku Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave neohrozí. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková na margo vyjadrenia Ministerstva kultúry SR, ktoré upozornilo na vážne riziká v prípade umiestnenia električkovej trate pred SND.

Podľa magistrátu sa v skutočnosti predpokladá úplne iný typ konštrukčného riešenia, o akom informovalo ministerstvo, jeho definitívnu podobu však navrhne až odborná technická štúdia.

V neprospech výstavby

Výsledky vibroakustickej štúdie, ktorú si nechalo ministerstvo vypracovať, hovoria v neprospech vybudovania koľajovej trate na vyvýšenej stavebnej konštrukcii reprezentujúcej viadukt či estakádu ponad podzemné garáže a technické priestory SND.

Ministerstvo sa rozhodlo posúdiť dopady špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta,“ upozornilo mesto.

Nerozumieme prečo sa ministerstvo rozhodlo teraz posudzovať dopady technického riešenia, keď takéto riešenie ešte nebolo ani definitívne navrhnuté a navyše posúdilo riešenie, v podobe viaduktu, ktorého použitie sa práve z dôvodu možných negatívnych dopadov nepredpokladá,“ dodal magistrát.

Prebiehajúce merania

V 2021 medzinárodná skupina nezávislých expertov konštatovala, že je možné pred divadlom stavať a prevádzkovať električkovú trať bez výrazného vplyvu na divadlo, v prípade, že budú prijaté primerané opatrenia.

V rámci týchto opatrení mesto v spolupráci s SND počas leta 2022 začalo s meraním súčasného stavu hluku a vibrácii v budove divadla a ďalšie merania sa realizujú práve v týchto týždňoch,“ vysvetlila Schmucková.

Výsledky meraní budú slúžiť ako podklad na vypracovanie matematicko-technického modelu a technickej štúdie. „Až táto technická štúdia, ktorá vzniká v spolupráci s odborníkom STU a ďalšími odborníkmi, navrhne také technické riešenie pre výstavbu novej trate, ktoré prevádzku a chod divadla neohrozí,“ doplnila.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk