Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2017 Nezaradené od BratislavaDen.skBSK Diskusia()

Odpočet činností BSK za roky 2013-2017, Kohézna politika – programové obdobie 2014-2020+, Lobing v Bruseli a kľúčové iniciatívy

PR:

  • BSK prostredníctvom svojej Kancelárie v Bruseli už od roku 2010 vstupoval do rozhovorov o novom programovom období 2014-2020 (predovšetkým prostredníctvom priamej komunikácie s DG REGIO). Výsledkom týchto krokov, vrátane veľkej lobistickej akcie viac vyspelých regiónov, bola akceptácia požiadaviek BSK, premietnutých do návrhu nariadení zo strany EK. Na základe nových pravidiel je tak BSK oprávnený čerpať zdroje z fondov EÚ aj na podporu základnej infraštruktúry v oblasti školstva, sociálnych vecí, zdravotníctva a dopravy. BSK sa tak vďaka aktívnemu lobingu a pripravenosti strategických dokumentov podarilo (prostredníctvom tzv. 3% flexibility) navýšiť alokáciu pre BSK z pôvodných 44 mil. EUR až na 330 mil. EUR (so spolufinancovaním štátu a prijímateľa až 660 mil. EUR). Vďaka tomuto úsiliu tak môžu byť zdroje čerpané aj na oblasť vedy, výskumu a inovácií v rámci OP VaI.

  • Kvôli značnému oneskoreniu začiatku implementácie PO 2014-2020, je samotná implementácia sprevádzaná už aj debatami o budúcej podobe KP. BSK sa tak rovnako ako pri príprave súčasného programového obdobia aktívne zapája aj do dôležitých debát o budúcnosti KP a prostredníctvom partnerstiev a spolupráce s regiónmi sa snaží presadzovať priority BSK.

  • Jún 2015: Vyšehradské fórum hlavných miest a regiónov – vytvorenie spolupráce vo formáte hlavných miest a regiónov V4; spoločné vyhlásenie

  • Predseda BSK obhajoval prínos EŠIF pre BSK na viacerých fórach vrátane štatutárneho kongresu EPP, ktorý sa konal v Madride v októbri 2015.

  • Koncom roka 2016 bola prijatá spoločná pozícia českej a slovenskej národnej delegácie k budúcnosti KP.

  • V septembri 2016 sa BSK zapojil do iniciatívy hajtmana Dolného Rakúska E. Prölla a pristúpil k spoločnej deklarácii, ktorej hlavný cieľom je zachovanie kohéznej politiky EÚ pre všetky regióny EÚ

  • Spolupráca v rámci „Siete hlavných miest a regiónov“: spoločný dokument upozorňujúci na hlavné štrukturálne výzvy metropolitných regiónov.

  • BSK vyše roka participoval na príprave kľúčového stanoviska CoR k budúcnosti KP. Stanovisko bolo najskôr schválené na zasadnutí komisie COTER vo Varšave (marec 2017), kde predseda BSK vo svojom prejave zdôraznil potrebu venovať pozornosť štrukturálnym problémom metropolitných regiónov. Stanovisko bolo následne prijaté na plenárnom zasadnutí CoR v Bruseli v máji 2017.

  • Medzi ďalšie dôležité stanoviská CoR, na ktorých príprave sa BSK aktívne podieľal boli vypracované na témy: „beyond GDP“, Urban Agenda, zjednodušenie KP, zlepšenie riadenia európskeho semsestra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X