Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. novembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skBSK Diskusia()

Odpočet činností BSK za roky 2013-2017, Sociálne služby, Highlighty

PR: Bratislavský samosprávny kraj, ako jediný zo samosprávnych krajov, získal ocenenie Senior Friendly 2016 za dlhodobý aktívny prístup v prospech seniorov. Ocenenie Senior Friendly 2016, realizované pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, získal BSK za dlhodobú podporu seniorov k aktívneho prístupu k životu, aktívnemu zapájaniu sa do spoločenského diania a za podporu spolupráce medzi generáciami.

BSK dlhodobo vytvára podmienky a príležitosti na aktívny prístup seniorov k životu a na aktívne zapájanie sa seniorov do života. Dôkazom je už 7. ročník Župnej olympiády seniorov, ktorý sa uskutočnil v septembri tohto roku v Bratislave.

Rovnako dôležitou súčasťou činnosti Bratislavského samosprávneho kraja je vytváranie podmienok pre seniorov, ktorí sú z dôvodu svojho zdravotného stavu odkázaní na pomoc a podporu iných a sú im poskytované sociálne služby – podmienok, ktoré umožňujú seniorom stráviť dôstojnú starobu v čo najprirodzenejšom prostredí.

DSS a ZPS Rača, DSS a ZPS Kaštieľ, DSS a ZPB MEREMA

Tieto zariadenia sociálnych služieb absolvovali v roku 2015 dlhodobé vzdelávanie zamerané na proces deinštitucionalizácie a transformácie sociálnych služieb realizovaného v rámci národného projektu „Podpora procesu deinštitucionalizácie a transformácie systému sociálnych služieb v BSK“.

Obsahom vzdelávania vedúcich zamestnancov bol manažment procesu zmeny, univerzálne navrhovanie, oblasť podporovaného zamestnávania a legislatíva v oblasti spôsobilosti osôb so zdravotným postihnutím na právne úkony. Obsahom vzdelávania zamestnancov v priamej práci s klientom boli sociálno-psychologické výcviky, individuálne plánovanie, život v komunite a podporované zamestnávanie. Vedomosti a skúsenosti získané počas vzdelávania využívajú tieto zariadenia pri príprave transformačných plánov.

DSS INTEGRA od 1.5.2015 rozšírilo kapacitu poskytovania sociálnej služby v zariadení podporovaného bývania na Lichnerovej ulici č. 86 v Senci zo 6 na 12 prijímateľov. Pre ľudí s duševnou poruchou v regióne BSK sa tak zvýšila dostupnosť tejto komunitnej sociálnej služby.

GAUDEAMUS – zariadenie komunitnej rehabilitácie poskytuje od septembra 2015 nový druh sociálnej služby – sociálnu rehabilitáciu ako samostatnú odbornú činnosť ambulantnou a terénnou formou. Služba je zameraná na podporu sociálneho začleňovania občanov so zdravotným postihnutím.

Centrum včasnej intervencie

Rozvoj sociálnych služieb pre občanov so zdravotným postihnutím je jednou z priorít Bratislavského samosprávneho kraja. Bratislavský samosprávny kraj poskytuje a zabezpečuje poskytovanie viacerých druhov sociálnych služieb, ktoré pomáhajú občanom riešiť dôsledky zdravotného postihnutia.

Vo vzťahu k zníženiu dôsledkov zdravotného postihnutia na život človeka a rodiny je kľúčovým poskytnutie včasnej a odbornej intervencie už v čase ohrozeného alebo rizikového vývinu dieťaťa. Včasná intervencia sa zameriava na rodiča a podporuje jeho kompetencie pri starostlivosti o dieťa so zdravotným postihnutím alebo rizikovým vývinom (napríklad predčasne narodené deti) a pomáha rodičom týchto detí porozumieť ich špecifickým potrebám a zvládnuť ich vlastnými silami. Táto služba významne podporuje prijatie dieťaťa rodinou a širšou komunitou a pomáha rodine nájsť životnú perspektívu pre seba aj pre dieťa.

Bratislavský samosprávny kraj preto privítal začlenenie služby včasnej intervencie do zákona o sociálnych službách a ako prvý spomedzi krajov inicioval vznik odbornej pracovnej skupiny za účelom prípravy Koncepcie poskytovania služby včasnej intervencie v regióne BSK a facilitoval pracovné stretnutia tejto skupiny.

Jedným z dôležitých výstupov tejto odbornej pracovnej skupiny je podpora vzniku Centra včasnej intervencie v Bratislave, ktoré poskytuje službu včasnej intervencie deťom vo veku od 0 do 7 rokov, ktorých vývoj je ohrozený z dôvodu zdravotného postihnutia a rodinám týchto detí. Centrum svoje služby poskytuje terénnou formou v rodinách a ambulantnou formou v priestoroch na Hálkovej 11 v Bratislave. Medzi služby, ktoré Centrum poskytuje, patrí:

  • podpora vlastných zdrojov rodiny,

  • komplexná stimulácia vývinu dieťaťa,

  • sociálno-právne poradenstvo a podpora pri administratívnych úkonoch,

  • podpora rodiny vo vzťahu k širšiemu sociálnemu prostrediu,

  • vzdelávanie pre rodičov, odborníkov,

  • výskum a publikačná činnosť.

V spolupráci s odborníkmi v oblasti včasnej intervencie naďalej prebieha príprava Koncepcie poskytovania služby včasnej intervencie v regióne BSK.

V roku 2017 BSK podporil rozšírenie služieb v zariadení vo svojej pôsobnosti v DSS Sibírka o službu včasnej intervencie pre rodiny s deťmi od 0 -7 rokov so zdravotným postihnutím a rizikovým vývinom so sídlom v MČ Rača.

V roku 2017 prešli kompletnou rekonštrukciou priestory v DSS Báhoň, v ktorých žije časť klientov so zrakovým postihnutím.

V Petržalke boli zrekonštruované priestory v DSS Kampino, kde sa vytvorili samostatné izby pre ľudí so zdravotným postihnutím pre týždennú pobytovú službu, opravili sa priestory kuchyne a jedálne a kompletnou opravou prešlo aj šesť bytových jednotiek, v ktorých v rámci zariadenia podporovaného bývania budú bývať najmä ľudia s mentálnym postihnutím.

V DSS Prof. K. Matulaya v Dúbravke boli dispozične a celkovo opravené priestory tak, aby vznikli pracovne so samostatným vchodom pre novú skupinu detí postihnutých autizmom do 8 rokov.

V DSS Kaštieľ v Stupave sa pracuje na rekonštrukcii vstupného mostíka, ktorý je zároveň historickou pamiatkou a súčasne bolo v zariadení  vybudované nové špecializované zariadenie, ktoré do konca roku 2017 rozšíri svoju kapacitu pre ďalších klientov postihnutím najmä demenciou a Alzheimerovou chorobou.

V máji 2017 poslanci Zastupiteľstva BSK schválili možnosť ubytovaniapre  52 zamestnancov zariadení sociálnych služieb v župnej pôsobnosti, ktorí budú mať možnosť získať prístup k cenovo dostupnému a kvalitnému bývaniu v obytnej budove patriacej BSK.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X