Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie
Foto: ilustračné, nasadoprava
31. januára 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Odťahovanie áut v Bratislave už nebude vykonávať súkromná firma, mesto uzatvorilo novú zmluvu

Odťahovú službu v Bratislave od februára zabezpečí Dopravný podnik Bratislava.

Odťahovú službu v Bratislave od februára zabezpečí Dopravný podnik Bratislava (DPB). Na tento účel uzatvoril DPB a hlavné mesto s účinnosťou od 1. februára 2020 zmluvu o zabezpečovaní odťahovej služby na obdobie 12 mesiacov.

Odťahovanie motorových vozidiel doteraz zabezpečovala súkromná firma. Cena za odtiahnutie má byť 99 eur, s tým, že bude možné uhradiť odťah priamo na stanovisku odťahovej služby v hotovosti alebo kartou. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Vymáhanie nákladov

Dopravný podnik Bratislava má k dispozícii tri odťahové vozidlá. Príjem za odťahy má byť priamo príjmom hlavného mesta, ktoré plánuje DPB preplácať oprávnené náklady, reálne vynaložené na zabezpečovanie činnosti odťahovej služby.

Súdne vymáhanie nákladov za odťah od osôb, ktoré ich dobrovoľne neuhradia, bude v kompetencii hlavného mesta.

Takéto nastavenie vzájomných práv a povinností umožní zákonný výkon oprávnenia odstraňovať vozidlá z ciest a chodníkov ako to určuje zákon o cestnej premávke,“ informovalo hlavné mesto.

Nepretržitá prevádzka

Areál odtiahnutých vozidiel sa nachádza na Rožňavskej ulici č. 19 vo vjazde do Vozovne Trnávka po pravej strane. DPB zabezpečil jeho prípravu a tiež označenie aj v anglickom jazyku. Pri vyzdvihnutí vozidla je potrebné najprv navštíviť prevádzku mestskej polície hlavného mesta a následne prevádzku DPB.

Obe sa nachádzajú pri vchode do areálu. Prevádzková doba je nepretržitá sedem dní v týždni, 24 hodín denne a auto je možné si vyzdvihnúť kedykoľvek.

Pochybné riešenie

Hlavné mesto ako správca miestnych komunikácií poverilo DPB odťahovaním motorových vozidiel už v roku 2005. Dopravný podnik v roku 2014 uzatvoril koncesnú zmluvu na odťahovú službu so spoločnosťou Car Towing, čím preniesol povinnosť odťahovať motorové vozidlá na túto spoločnosť.

Takéto riešenie však od začiatku narážalo na viaceré rozporuplné názory právnej praxe a vyvolávalo pochybnosti. Odťahovú službu totiž v súlade so zákonom môže zabezpečovať len hlavné mesto alebo právnická osoba ním založená alebo zriadená,“ uviedol Bubla.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X