Odvoz a likvidácia odpadu začína s odvozom biologického odpadu z hnedých zberných nádob

biodpad-olo-zber-nadoby-gettyimages.jpg
Foto: Ilustračné, GettyImages

Do hnedých nádob nepatrí bio odpad z kuchyne a domácností, upozorňuje OLO.

Od 1. marca začne mestská spoločnosť OLO opäť s odvozom bio odpadu z hnedých zberných nádob. Odvoz potvrá až do konca novembra, nádoby sa vysýpajú každých 14 dní. Informácie o odvoze bio odpadu, nájde každý obyvateľ na nálepke, umiestnenej na svojej hnedej zbernej nádobe. Zistíte to aj priamo na tejto stránke OLO alebo prostredníctvom aplikácie. „Zistite si Váš odvozný deň bio odpadu,“ odkazuje spoločnosť OLO a zároveň žiada obyvateľov, aby svoje hnedé zberné nádoby vyložili vždy deň pred plánovaným odvozom.

Bio odpad zo záhrad je možné počas celého roka bezplatne odovzdávať aj v zbernom dvore OLO, prípadne v niektorých zberných dvoroch mestských častí, uvádza OLO na svojej oficiálne stránke. Do hnedých zberných nádob je potrebné umiestňovať kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia, zeleniny a burinu bez plastových vriec a iných obalov.

Nepatria sem odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky a zvieracie exkrementy. „Ak nádoba bude obsahovať odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude našimi zamestnancami vyprázdnená,“ upozorňuje hovorkyňa OLO, Beáta Humeníková. Bio odpad z hnedých zberných nádob je odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure, kde je spracovávaný na kompost.

Spoločnosť distribuuje aj hnedé zberné nádoby a kompostéry

OLO pokračuje aj v distribúcií hnedých zberných nádob a kompostérov pre rodinné domy. Doteraz bolo rozdistribuovaných 13 365 hnedých zberných nádob a 2 266 kompostérov. Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo hnedej zbernej nádoby, ktorá má jednotný objem 240 litrov. Náklady na kompostér, nádobu a odvoz bio odpadu z hnedých nádob, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Nakladanie s bio odpadom zo záhrad a zelene majú možnosť riešiť aj bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou. Správca nehnuteľnosti môže podať žiadosť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta a požiadať o kompostér. Podmienkou je vzťah k pozemku so zeleňou. Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk