Zastupiteľstvo schválilo zmluvu, ktorá zabezpečí dlhodobé hospodárenie na pozemkoch vo vlastníctve mesta.
Bratislavskí mestskí poslanci na zastupiteľstve schválili zmluvu, ktorá zabezpečí dlhodobé hospodárenie na pozemkoch vo vlastníctve mesta, s prihliadnutím na prírodné hodnoty v chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. Umožní v nich obnovu biotopov dropa veľkého, sokola kobcovitého, ale aj ďalších vzácnych druhov.
„Prijatie tejto zmluvy umožní tiež systémové riešenie ďalších problémov v území, a to vytvorenie priestoru na trávenie voľného času v prírode v okolí CHVÚ pre obyvateľov Jaroviec, Rusoviec a Čunova a vytvorenie trasy medzi trojmedzím a mestskými časťami,“ konštatuje magistrát.
Najohrozenejšie druhy
CHVÚ Sysľovské polia je unikátne nielen svojím umiestnením na trojmedznom bode Slovenska, ale aj tým, že tam ako na jedinom mieste na Slovensku prežívajú naše najohrozenejšie druhy – sokol kobcovitý a drop veľký.
„Cieľom novoprijatej zmluvy o nájme pozemkov na poľnohospodárske účely je zabezpečiť dlhodobé hospodárenie na pozemkoch s ohľadom na vzácnosť tohto územia,“ vysvetlil magistrát.
Intenzívne poľnohospodársky využívané polia sa premenia na pôvodné trávne panónske porasty a ich údržba bude realizovaná podľa vládou schváleného Programu starostlivosti o CHVÚ Sysľovské polia.
Trojmedzné územie
Zmluva nadviaže na Memorandum o spolupráci v trojmedznom území, ktoré už desaťročia realizujú subjekty v susednom Rakúsku a Maďarsku. „Vďaka schválenej zmluve sa napraví situácia, keď mesto nerozhodovalo o vlastnej pôde samostatne, ale táto bola prenajatá prostredníctvom Slovenského pozemkového fondu,“ poznamenalo mesto s tým, že po novom budú na prenajatej ploche vysádzať predovšetkým bylinné, trávne a kvetnaté lúčne zmesi.
Nový prístup prispeje k dlhodobo udržateľnej ochrane prírodných hodnôt v trojmedzí a rozšíri možnosti na financovanie výstavby infraštruktúry a umožní vytvorenie cyklotrasy na trojmedzie.
Hlavné mesto má projektovo kryté prostriedky na riešenie cyklotrasy medzi Rusovcami, Jarovcami a Čunovom, až na trojmedzie a tiež na vytvorenie odpočinkových miest na trávenie voľného času. To všetko je súčasťou balíka aktivít projektu LIFE Dlhodobá ochrana dropa veľkého a sokola kobcovitého v hraničnom regióne Maďarska a Slovenska, ktorého je hlavné mesto partnerom.
Obnova biotopov
S obnovou biotopov začne hlavné mesto už v budúcom roku približne na rozlohe 50 hektárov a do konca roka 2026 je naplánovaná obnova na viacerých častiach územia s rozlohou ďalších 50 hektárov.
„Na piatich vybraných pozemkoch hlavného mesta s rozlohou celkovo 2,4 hektára pri vonkajšej hranici CHVÚ plánujeme v najbližších dvoch rokoch vytvoriť pestrú ponuku možností pre trávenie voľného času v prírodnom prostredí,“ konštatuje mesto. Na pozemkoch má pribudnúť veža pre pozorovanie vtáctva a drobná infraštruktúra podľa preferencií obyvateľov.
Návrh cyklotrás
Pre cyklistov aktuálne pripravujú návrh cyklotrás, ktoré vytvoria prepojenie všetkých významných prvkov v okolí od trojmedzného bodu cez Čunovo, Rusovce, Jarovce, až po napojenie na medzinárodné trasy v okolí obcí Kitsee a Deutsch Jahrndorf.
„Na túto trasu sa bude dať napojiť aj od Čunova, kde práve prebieha výstavba ekocentra,“ priblížil magistrát. Štúdia s návrhom trasovania okruhu cyklotrás je v príprave hlavného mesta a má byť dokončená v marci 2023. Na štúdiu nadviaže príprava projektovej dokumentácie pre cyklotrasy.
Celý projekt je vo všeobecnosti riadený občianskym združením Ochrana dravcov na Slovensku, ktoré je v pozícii koordinujúceho partnera. Partnermi zo Slovenska sú Hlavné mesto SR Bratislava, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Štátna ochrana prírody SR. Maďarskí partneri sú zastúpení národným parkom Fertő-Hanság, MME/BirdLife Maďarsko a mestom Várbalog.