Na revitalizácii sa podieľalo hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy s podporou mestskej časti.
Okolie cintorína v Karlovej Vsi prešlo obnovou, opravili chodníky, pribudlo osvetlenie aj zeleň. Ako informovala Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), na revitalizácii sa podieľalo hlavné mesto a MIB s podporou mestskej časti Karlova Ves.
„Hlavný vstup na cintorín získal väčšiu dôstojnosť, poškodené asfaltové chodníky nahradila vodopriepustná dlažba, zlepšila sa bezbariérovosť celého priestoru a pribudla nová zeleň, lavičky, smetné koše, cyklostojany a osvetlenie,“ uviedla.
Pešie prepojenia
Tvorbu architektonického zadania zastrešil ateliér MAPA architekti. „Poškodené asfaltové plochy a vychodené chodníky v tráve nahradili chodníky z vodopriepustnej dlažby,“ priblížila Krchňavá.
Architekti rešpektovali existujúce pešie ťahy, nadviazali na ne a vytvorili nové pešie prepojenia tak, aby bolo územie prístupné zo všetkých možných smerov. „Novinkou sú spevnené bezbariérové chodníky aj terénne schody, ktoré reagujú na svahovitosť terénu a zvyšujú priepustnosť územia,“ dodala.
Zeleň aj infopanel
Celý priestor pomohla zveľadiť aj nová zeleň. Do existujúcich stromoradí vysadili osem stromov lipy malolistej. „Do severnej časti riešeného územia pribudli nové dreviny, ktoré vytvárajú zelené ostrovčeky a prirodzene dopĺňajú pôvodnú výsadbu stromov,“ konštatuje MIB.
Trávnaté plochy nahradí kvitnúca lúka, ktorá bude mať väčší benefit pre lokálnu mikroklímu. Pred hlavným vstupom pribudol infopanel s prevádzkovými informáciami cintorína.
Nový bratislavský mobiliár
Verejný priestor dopĺňa nový bratislavský mobiliár, ktorý pozostáva z lavičiek, smetných košov a cyklostojanov. Pribudlo aj šesť lámp verejného osvetlenia.
„Priestor bude skolaudovaný v najbližších týždňoch, počas ktorých sa dokončia posledné menšie úpravy,“ doplnila Krchňavá.
Pre obyvateľov aj návštevníkov cintorína je celý priestor sprístupnený. Projekt bol financovaný z rozpočtu hlavného mesta a je súčasťou iniciatívy Živé miesta.