Okolie Hlavnej stanice sa má upraviť, cieľom je aj odstraňovanie bariér

Hlavna stanica bratislava zeleznicna upravy.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, Marek Velček

Okrem predláždenia vstupného priestoru pribudnú chýbajúce lavičky a nové debarierizačné opatrenia.

Bratislava začína s úpravami plochy pred vstupom do budovy Hlavnej stanice. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, úpravy sa budú diať na základe projektu Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Okrem predláždenia vstupného priestoru s rozlohou 2600 metrov štvorcových pribudnú chýbajúce lavičky a nové debarierizačné opatrenia.

Zmeny majú zlepšiť stanicu do doby, kým sa nezačne jej celková rekonštrukcia. „Mesto a MIB aktuálne spolupracujú s ostatnými rozhodujúcimi inštitúciami na vyhlásení architektonickej súťaže,“ uviedla.

Dočasné vylepšenia

Ministerstvo dopravy, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a hlavné mesto podpísali vo februári Memorandum o spolupráci pri realizácii projektu rozvoja Hlavnej stanice a jej priľahlého územia.

Zhodli sa na dočasných vylepšeniach, ktoré začali v súčasnosti realizovať, a tiež na potrebe vyhlásiť urbanisticko-dopravno-architektonickú súťaž, ktorú zastreší MIB.

Súvisiace obmedzenia

Súčasné úpravy sú naplánované v najbližších dvoch mesiacoch. Práce budú z dôvodu minimalizácie obmedzenia cestujúcich rozdelené do dvoch etáp.

Počas prvej etapy bude uzavretý hlavný vchod a východ stanice a pre prístup bude potrebné použiť niektorý z bočných vchodov a východov, ku ktorým povedú obchádzkové trasy,“ priblížila Schmucková.

Počas tejto etapy bude obmedzené sedenie na lavičkách pred stanicou a znemožnený bude aj vstup áut do priestoru, ktorý doteraz slúžil na krátkodobé zastavenie, nástup a výstup.

Odstraňovanie bariér

V rámci zmien odstránia poškodený povrch námestia a vydláždia ho betónovou dlažbou, pribudnú chýbajúce lavičky aj smetné koše.

Rozšíri sa výstupný ostrovček mestskej hromadnej dopravy (MHD) a vybuduje sa zdvihnutý prah, ktorý zabezpečí bezbariérový prechod medzi ostrovčekom a nástupným priestorom pred stanicou,“ uviedla hovorkyňa.

Odstraňovanie bariér konzultovali s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Podľa ich požiadaviek sa pridali vodiace, signálne a varovné pásy a zlepšia sa tiež nájazdové rampy pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk