Okolo Slovenska budú tento rok ešte ťažšie ako vlani

Okolo Slovenska, cyklistika
SITA

Na 59. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa od 10. do 14. júna na cestách medzi Šahami a Bratislavou predstaví maximálne 138 cyklistov z 23 tímov.

Chýbať nebude vlaňajší víťaz Oleksander Polivoda, v slovenskej reprezentácii sa zasa predstavia dvaja jazdci tímu ProTour Tinkoff-Saxo Michael Kolář a Juraj Sagan. Na najvýznamnejšie etapové podujatie cestnej cyklistiky v SR príde sedemnásť kontinentálnych, tri reprezentačné a tri klubové celky. Domáce farby okrem reprezentácie budú obhajovať aj tímy Dukla Trenčín a CK Banská Bystrica, Slováci budú aj na ďalších súpiskách.

Etapovými centrami 59. ročníka budú Šahy, Telgárt, Poprad, Žiar nad Hronom, Nové Mesto nad Váhom a Bratislava. Najväčšie podujatie na slovenských cestách je aj tento rok v kalendári UCI v kategórii 2.2. Rozpočet pretekov je 180-tisíc eur.

„Šahy neboli vybrané za prvé etapové mesto náhodne. Prvá etapa povedie po trase slovenskej Route 66 do Telgártu. V Šahách sa 9. júna v rámci predstavenia tímov uskutočnia vylučovacie preteky na 300 m dlhom okruhu, najlepší v nich si podelia dresy pre prvú etapu. Pre divákov to bude veľmi zaujímavé. V Šahách nám maximálne vyšli v ústrety, od rána bude v meste bohatý sprievodný program,“ uviedol generálny riaditeľ pretekov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Okolo Slovenska, cyklistika
SITA

Na Okolo Slovenska sa bude súťažiť o päť rôznych dresov – žltý pre najlepšieho v celkovom poradí, bodkované za bodovaciu súťaž a pre najlepšieho vrchára, biely pre najlepšieho mladého jazdca a bielo-modro-červený pre najvyššie postaveného Slováka.

„Jednotku bude mať obhajca prvenstva Polivoda. Slovenskí jazdci budú mať čísla od jedenástky, tá by mala patriť Michaelovi Kolářovi, ktorý má teraz súťažné voľno,“ povedal športový riaditeľ Okolo Slovenska Ľudovít Lučanič.

Na Okolo Slovenska sa predstavia niektoré zaujímavé zoskupenia. Tím AWT Greenway je prípravným družstvom pre protourový Etixx – Quick-Step a podporuje ho slovenská firma Janom, Itera Kaťuša je farmou Kaťuše, podobný štatút má aj Lotto Soudal. Cycling Academy Team je zasa projekt, do ktorého je zainteresovaný aj Peter Sagan.

Víťaz pretekov si pripíše do rebríčka UCI 40 bodov, za etapové prvenstvo je osem bodov a za nosenie žltého trička 4 body. Celkovo rozdelia na slovenských cestách 220 bodov do kontinentálneho renkingu UCI.

Na cyklistov čaká 861 km cez 168 miest a obcí. Na trati je šestnásť horských a trinásť rýchlostných prémií. Preteky zavítajú do tradičných slovenských regiónov, nevynechajú ani Tatry. Oproti vlaňajšku sú etapy náročnejšie a preveria pripravenosť cyklistov. V kráľovskej druhej etape z Telgártu do Popradu absolvujú cyklisti šesť náročných kopcov.

Okrem profesionálnych cyklistov budú môcť časť trasy Okolo Slovenska absolvovať aj nadšenci športu na dvoch kolesách. V posledný deň sa pôjde podujatie pre verejnosť od novostavby SND do Mosta pri Bratislave, pre rodiny s deťmi je pripravený menší okruh.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk