Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta petržalka bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
28. augusta 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Okrem Petržalky a Nového Mesta plánujú spustiť pilotný systém parkovania aj ďalšie mestské časti v Bratislave

Mestská časti Ružinov a Rača pracujú na pilotných projektoch.

Okrem Petržalky a Nového Mesta plánujú spustiť pilotné parkovacie systémy aj ďalšie bratislavské mestské časti. Mestská časti Ružinov a Rača pracujú na pilotných projektoch. „Projekt už máme pripravený, musí ho ešte posúdiť komisia dopravného značenia, ale boli by sme radi, ak by sa ho podarilo zrealizovať do konca roka,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.

V Ružinove je niekoľko častí, kde je situácia s parkovaním veľmi problémová a občania už roky žiadajú o zavedenie regulovaného parkovania. Je to napríklad oblasť 500 bytov, ktorá je v tesnom susedstve biznis centier. Ružinov chce pilotný projekt spustiť do konca roka a mestská časť už má v rozpočte vyčlenené peniaze.

Od jesene budeme robiť dopravný prieskum, ktorý zadefinuje oblasti, kde je situácia s parkovaním komplikovaná a je potrebné ju regulovať. Podstatné je totiž, že zóny sa zavádzajú tam, kde situáciu pomôžu zlepšiť,“ povedala Tóthová.

24-hodinové regulované parkovanie

Mestská časť Rača sa chce taktiež zapojiť do pilotného projektu parkovacej politiky. „V rámci prvej fázy je naším cieľom spustiť parkovaciu politiku na území sídliska Krasňany. Momentálne pracujeme s optimistickým termínom spustenia regulovaného parkovania v tejto zóne, a to od 1. júla 2020. Po úspešnom spustení parkovania na tomto území chceme pokračovať ďalšími štvrťami. Ako ďalšie v poradí sa núkajú sídliská Experimentálka, Barónka a Záhumenice. Presné poradie však ešte určené nemáme,“ povedala hovorkyňa Rače Margaréta Cehláriková.

V Rači plánujú v rámci pilotného projektu zaviesť 24-hodinové regulované parkovanie, keďže mnoho obyvateľov, najmä z Pezinského okresu, tu parkuje počas dňa, a taktiež je veľký dopyt po nočnom parkovaní zo strany miestnych obyvateľov, nájomcov alebo iných užívateľov račianskych verejných priestranstiev.

Pilotné parkovacie projekty

V pilotnej fáze pracujeme s variantom, že parkovanie pre miestnych obyvateľov bude bezplatné a dochádzajúci budú mať k dispozícií desať percent parkovacích miest alebo budú platiť v rámci hodinovej sadzby,“ povedal vedúci oddelenia životného prostredia a dopravy Matúš Čupka.

Ostatné mestské časti v Bratislave v súčasnosti neplánujú zriaďovať pilotné parkovacie projekty. Staré Mesto nezavedie pilotné parkovanie, keďže už má zavedenú vlastnú parkovaciu politiku. Karlova Ves má taktiež už regulované niektoré časti a neplánujú rozšíriť tieto miesta o pilotné zóny. Mestské časti Dúbravka a Vrakuňa sa pripravujú na celomestské zavedenie parkovacej politiky a neplánujú sa venovať tvorbe menších pilotných projektov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X