Ombudsmanka chce zmapovať systém adopcií na Slovensku

Parents hold baby's hands.  Happy family in park evening
Ilustračná foto : Gettyimages

Prieskum verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej Aká je cesta k adopcii dieťaťa na Slovensku? má za cieľ zmapovať situáciu adopcií na Slovensku.

Na svojej stránke ombudsmanka vyzýva verejnosť, aby sa doň zapojila a pomohla jej preskúmať tento proces. „V detských domovoch je veľa detí, ktoré čakajú na novú rodinu, a zároveň je u nás mnoho rodín, ktoré majú záujem o adopciu. Kým však dieťa nájde svoj vytúžený domov, môže prejsť aj niekoľko rokov,“ uvádza stránka verejnej ochrankyne práv.

Prieskum hľadá odpovede na to, prečo trvá tak dlho, kým sa pre dieťa nájde vhodná rodina a čo sa za týmto problémom skrýva, ako sú budúci rodičia pripravovaní na jeho príchod, a tiež, akú úlohu v tom má úrad práce.

Prieskum je určený pre páry, samožiadateľky aj samožiadateľov, ktorí sú na ceste k osvojeniu dieťaťa alebo už majú adoptované dieťa. Tí, ktorí sa zapoja do prieskumu, sa tak môžu podeliť o skúsenosti a pomôcť zistiť, ako u nás funguje systém adopcií.

V prieskume sú napríklad otázky o tom, akým spôsobom komunikujú alebo komunikovali úrady s poteciálnym rodičmi, či ovplyvňovali ich požiadavky na dieťa, ako dlho sú, prípadne boli, v procese adopcie, ale aj ako vnímajú odbornú povinnú prípravu na dieťa.

Anonymný formulár možno nájsť na: https://goo.gl/forms/7b6SHsFLfhofdGXt2. Termín ukončenia prieskumu je 22. novembra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk