One Day Jazz Fest sa tento rok uskutoční na Bratislavskom hrade

HUDBA: One Day Jazz Festival 2015
Achinoam Nini alias NOA počas vystúpenia na One Day Jazz Festival. Foto: SITA

One Day Jazz Festival sa tento rok vracia v jarno-letnej edícii, pričom sa uskutoční na Bratislavskom hrade. O novinke informovali organizátori podujatia. Ako uviedli, po prvý raz v histórii ponúknu koncerty pod holým nebom.

Milovníci hudby, ktorí chodia na náš festival pravidelne, vedia, že jedným z našich cieľov je z roka na rok festival zlepšovať tak, aby sme im prinášali stále kvalitnejšie a čoraz nezabudnuteľnejšie zážitky. Preto sme sa tentoraz rozhodli sprostredkovať im nezabudnuteľné zimomriavkové koncerty pod holým nebom s dokonalou atmosférou a krásnym výhľadom na Bratislavu,“ uviedol riaditeľ festivalu Martin Valihora.

Ďalšou novinkou je, že okrem Bratislavy podujatie zavíta do Košíc, Žiliny a Banskej Štiavnice. Účinkujúcich a ich vystúpenia navyše spojí ústredná myšlienka podujatia, ktorou je humanizmus a jeho šírenie prostredníctvom umenia. „Festival pokračuje vo filozofii jedinečnosti hudobných čísel, často realizovaných špeciálne na One Day Jazz Festival, ktoré v mnohých prípadoch nesú príbeh alebo posolstvo hlbšieho, vyššieho významu. Tentoraz sa festival prostredníctvom svojho programu a hudobnej rétoriky tvorby významných interpretov priblíži ku konkrétnemu odkazu pojmov tolerancia, humanizmus a mier,“ priblížil Valihora.

Na podujatie sa tento rok vráti izraelský basgitarista, kontrabasista, spevák a skladateľ Avishai Cohen. Štyridsaťpäťročný hudobník sa na One Day Jazz Festivale predstavil v roku 2014 pred vypredaným publikom. „Fanúšikovia festivalu nám odvtedy neúnavne písali a aj osobne som často dostával otázky, kedy sa Avishai opäť vráti na Slovensko. Mnohým sa lístky ani neušli, keďže koncert sa veľmi rýchlo vypredal,“ zaspomínal Valihora. „Také naliehavé volanie po umelcovi a jeho odkaze sa nedá ignorovať. Takže, keď ma jeho manažment kontaktoval s aktuálnou informáciou, že Avishai vystupuje s novým projektom, nezaváhal som ani sekundu a okamžite som ho zaradil do programu,“ doplnil.

Cohen sa v rámci aktuálneho projektu An evening with Avishai Cohen predstaví po boku izraelských hudobníkov Omriho Mora (piano) a Itamara Doariho (perkusie). Sprevádzať ich bude symfonický orchester Filharmónie Brno pod taktovkou francúzskeho dirigenta Bastiena Stila.

Súčasťou programu bude aj spomienka na Davida Bowieho. Zosnulej hudobnej legende vzdá hold newyorská formácia Donny McCaslin Group. Hudobníci boli poslední, ktorí s Bowiem spolupracovali, pričom spolu nahrali jeho posledný album Blackstar (2016). Kapela na Slovensku zrealizuje aj workshop. Fanúšikovia a fanúšičky Davida Bowieho si budú môcť na vlastnej koži zažiť a vychutnať zvuk jeho poslednej tvorby, ako aj umenie uznávaných osobností súčasnej tvorivej newyorskej scény pod vedením Donnyho McCaslina.

Mladí umelci sa tak budú môcť stretnúť s jedným z najžiadanejších bubeníkov súčasnosti Markom Giulianom, s majstrom na klávesové nástroje Jasonom Lindnerom či basistom a bubeníkom Nateom Woodom a budú môcť vidieť ich umenie v strhujúcej tvorbe saxofonistu Donnyho McCaslina.

Tohtoročný One Day Jazz Festival ponúkne aj dlho očakávaný a žiadaný comeback zostavy hudobníkov Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru. Muzikanti sa stretnú na pódiu po viac ako siedmich rokoch a odohrajú hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, pričom s týmto špeciálnym programom sa predstavia vo štvorici spomínaných miest.

Program One Day Jazz Festivalu jar-leto 2016:
14. júna – Košice, Tabačka, 20.00 hod.
Shannon, Brantigan, Rózsa a Valihoru (Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)
15. júna – Žilina, Mestské Divadlo Žilina, 19.00 hod.
Shannon, Brantigan, Rózsa a Valihoru (Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)
16. júna – Žilina, Mestské Divadlo Žilina, 19.00 hod.
Donny McCaslin Group (Remember David Bowie with Donny McCaslin Group)
16. júna – Bratislava, Bratislavský Hrad, 20.00 hod.
Avishai Cohen Trio a Filharmónia Brno
17. júna – Bratislava, Bratislavský Hrad, 19.00 hod.
Shannon, Brantigan, Rózsa a Valihoru (Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)
Donny McCaslin Group (Remember David Bowie with Donny McCaslin Group)
18. júna – Banská Štiavnica, Amfiteáter, 19.00 hod.
Shannon, Brantigan, Rózsa a Valihoru (Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk