Opäť sa uskutoční Noc vonku, verejnosť tak môže prejaviť spolupatričnosť s ľuďmi bez domova

Noc vonku podujatie vagus.jpg

Počas podujatia sa ľudia na jednu noc vzdajú pohodlia svojho domova a spoločne prespia pod holým nebom.

Vo štvrtok 1. decembra môže verejnosť prejaviť spolupatričnosť s ľuďmi, ktorí nemajú domov. Občianske združenie Vagus organizuje 9. ročník podujatia Noc vonku, počas ktorého sa ľudia na jednu noc vzdajú pohodlia svojho domova a spoločne prespia pod holým nebom. Združenie Vagus o tom informovalo v tlačovej správe.

Cieľom podujatia je upozorniť na kritickú situáciu ľudí bez domova a ľudí, ktorí čelia extrémnej chudobe. Združenie spúšťa pre týchto ľudí aj zimnú finančnú zbierku na potraviny. Vagus teda opäť vyzýva verejnosť na skupinové prespanie pod holým nebom.

Podujatie sa uskutoční v areáli kultúrneho centra Nová Cvernovka v Bratislave. Súčasťou je aj sprievodný program, ktorý sa začne diskusiou na tému Chudoba na Slovensku o 19.00 hod. v Ateliéri Svetlík. Pozvanie do diskusie prijali riaditeľ občianskeho združenia Cesta von Pavel Hrica a riaditeľka občianskeho združenia Vagus Alexandra Kárová.

Najchudobnejší v ohrození

Inflácia a zdražovanie potravín majú reálny celoslovenský dopad. Najviac sú však ohrození práve tí najchudobnejší. „Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 žije na Slovensku až 23 483 ľudí bez domova. Ďalších približne 660-tisíc ľudí momentálne žije pod hranicou príjmovej chudoby. Z dôvodu energetickej krízy a inflácie sa tento problém bude týkať čoraz viac ľudí,“ vysvetlilo združenie Vagus.

Vagus upozorňuje na zlú situáciu a absenciu štátnych systémových opatrení, ktoré by chránili ohrozené skupiny obyvateľstva a zabraňovali nárastu počtu ľudí bez domova.

Denne sa stretávame s desiatkami ľudí, ktorí nemajú pokryté základné životné potreby, ako napríklad jedlo. Jednorazová a neadresná pomoc od štátu situáciu najchudobnejších nerieši. Miesto ad hoc opatrení, ktoré pokrývajú iba časť problému, potrebujeme budovať stabilný sociálny systém založený na prevencii,” uvádza Alexandra Kárová.

Denné centrum

Vagus má na starosti denné centrum pre ľudí bez domova v Bratislave, ktoré im poskytuje teplé jedlo, bezpečie a pomoc v ťažkej sociálnej situácii. Ročne vydajú v jedálni centra viac ako 47-tisíc porcií jedla.

Pomoc ale potrebuje čoraz viac ľudí a nápor cítime aj v dennom centre. Naším cieľom je preto zabezpečovať stabilnú prevádzku sedem dní v týždni. Zatiaľ nám to ale aj pre stúpajúce ceny a infláciu finančne nevychádza,” priblížila Kárová. Združenie z tohto dôvodu spustilo finančnú zbierku, ktorá má pomôcť udržať služby denného centra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk