Opekacia sezóna je tu. Ohniská a grily sú pripravené, mnohé prešli opravami a pribudli aj nové

Opekanie ohnisko leto relax.jpg

Opekacia sezóna začína s prvými teplými dňami a končí až neskoro na jeseň. Tento rok sú už tiež pripravené ohniská a grily, dokonca pribudli nové a prebehli opravy na tých starších.

Leto sa blíži a teplo láka na posedenie v prírode, prípadne obľúbené opekanie, či grilovanie. To je možné aj v Mestských lesoch Bratislava, ale len na vyhradených miestach, na to určených. Ktoré sú to a kde si môžete bezpečne opiecť obed, či večeru?

Sieť ohnísk sa rozrastá a každý rok tiež prebieha ich údržba a príprava na novú sezónu. Opekacia sezóna začína s prvými teplými dňami a končí až neskoro na jeseň. Tento rok sú už tiež pripravené ohniská a grily, dokonca pribudli nové a prebehli opravy na tých starších.

Nové a novo-zrekonštruované ohniská spĺňajú vyššie štandardy bezpečnosti. Sú zapustené do zeme, a okolo ohnísk je makadam, ktorý zabraňuje šíreniu ohňa a v prípade daždivých dní vytváraniu blata.

Na začiatku jari odovzdávame verejnosti ďalších 10 bezplatných miest na opekanie. Ohniská, lavičky, stoly a smetné koše vyrobili svojpomocne zamestnanci údržby lesoparku, pred rekreačnou sezónou. Na mobiliár použili lokálne drevo z nášho lesa, hlavne dub a agát,“ uviedol Marek Páva, riaditeľ organizácie Mestské lesy v Bratislave.

V lesoparku tento rok nájdete viac ako 90 oficiálnych ohnísk. Tie oficiálne sú vždy označené tabuľou ako miesto na kladenie ohňa, na nevyznačených určite oheň nerozkladajte. Rovnako je zakázané oheň rozkladať počas zvýšeného nebezpečenstva požiarov. V takom prípade platí zákaz kladenia ohňov aj na vyhradených miestach.

Ak chcete opekať v prírode, mali by ste dodržiavať kódex opekača:

  • Oheň zakladajte iba v ohnisku na vyhradenom mieste.
  • Drevo skladujte minimálne dva metre od ohniska.
  • Oheň pred odchodom uhaste vodou a pahrebu rozhrabte.
  • Nikdy nenechajte oheň bez dozoru. Po vašom odchode sa môže rozfúkať vietor a riziko požiaru sa tým výrazne zvyšuje.
  • Nepúšťajte nahlas hudbu, nerušte zver a ostatných návštevníkov.
  • Pri odchode zanechajte piknikové miesto čisté a bezpečné, uistite sa, že po opekaní neostali prázdne fľaše, plechovky a iné odpadky.

Aktuálnu mapu ohnísk a grilov nájdete na webe Mestských lesov Bratislava.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk