Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
116555584_317162659645688_6235110102988711534_o.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: BKIS
7. augusta 2020 Správy BratislavaPR od Informačný servis Diskusia()

Open Call Kultúrne leto 2020 – pestrá multižánrová ponuka umeleckých projektov rozširuje festival

BRATISLAVA 7. auguta (BratislavaDeň.sk) – Výsledkom prvej otvorenej výzvy Open Call Kultúrne leto 2020 je 17 úspešných umeleckých projektov, ktoré rozšíria ponuku 45. ročníka Kultúrneho leta. Programy nájdete v ponuke festivalu od augusta. Vyhlasovateľ výzvy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) dá vybraným žiadateľom priestor na vystúpenie v rámci festivalu a zabezpečí im základné technické vybavenie a  mediálnu podporu.

Vyhlásenie výzvy a podpora nezávislých a rôznorodých umeleckých aktérov

Tak ako všetkých organizátorov kultúrnych podujatí, aj prípravy 45. ročníka festivalu Kultúrne leto zasiahla a výrazne ovplyvnila náročná situácia v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu, ako aj pretrvávajúce opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu.

Napriek viacerým organizačným, časovým aj finančným limitom sa podarilo zorganizovať jubilejný ročník festivalu s ambíciou vyprofilovať ho ako moderný mestský festival. Jeho cieľom je ponúkať kvalitný program nekomerčného charakteru, voľne dostupný pre široké publikum a prezentovať rôznorodé umelecké žánre, nezávislých tvorcov, menšie, či alternatívne projekty.
Práve preto BKIS pristúpilo k spusteniu historicky prvej otvorenej výzvy tzv. Open Call KL 2020 pre umeleckých aktérov so zámerom zapojiť ich do tohtoročného programu.

Úspešní žiadatelia z výzvy sa stali súčasťou programovej ponuky Kultúrneho leta 2020 a získali základné technické vybavenie, komunikačnú podporu, no najmä –  priestor na jednej z festivalových scén ako napr.: CO kryt v DPOH, Klarisky, Komenského námestie, Pekné miesta v rôznych mestských častiach apod.

Študentské divadelné projekty

Prvým podujatím, ktoré sa v rámci Kultúrneho leta predstaví, bude úspešná inscenácia divadla Reštart Søren Kierkegaard v Klariskách, ktorá sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa, ktorý je považovaný za otca existencializmu. Skvelú inscenáciu si nenechajte ujsť už tento piatok, 7.8.2020 o 21:00. Vstup na predstavenie je voľný.

Kultúrno-sociálnoexperimentálne-hudobno-divadelné teleso – Praktikábel, ktoré zámerne tvorí náhodne, predstaví hru Florián Rómer v nádhernom prostredí Rómerovho domu 19.8.2020 o 19:00.

V pôsobivom podzemnom priestore CO Krytu zažijete tiež netradičné predstavenia študentských divadiel: Divadlo iks – Podenky alebo Divadlo Houže: Sabur.

V parku na Svoradovej ulici sa predstaví Divadlo Kaplnka, ktoré tvoria študenti Divadelnej fakulty VŠMU v rámci podujatia Múza v parku.

Žánrovo pestrá ponuka koncertov 

Už v nedeľu 16. augusta o 19:00 na Hradbách zahrá, v rámci nového putovného konceptu susedskej akcie VISITA na Židovskej, bratislavská kapela Hello Brian, ktorej tvorba sa pohybuje na pomedzí popu, rocku a rock´n´rollu.

Pokračovať budeme koncertmi v rámci nového konceptu Pekné miesta, vďaka ktorému kultúrou ožívajú najrôznejšie zaujímavé a nie príliš známe miesta v mestských častiach.
Alternatívne kapela Schrödingerova mačka  vystúpi s programom spievanej poézie Garzónkové sonety na sídlisku v Podunajských Biskupiciach.
V unikátnom priestore kostola Klarisky uvidíte 8.9.2020 o 19:00 koncert Duo Velvet pod názvom –  Klarinet v Klariskách.

Barytónový saxofonista a skladateľ so svojou kapelou – Erik Rothenstein band, vystúpi v úžasnom priestore Sýpky v MČ Čunovo 12.9.2020. Tešiť sa môžete na repertoár, ktorý vychádza z koreňov hudby stredo-východnej  Európy  (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou.

V záhrade domu Albrechtovcov budete môcť zažiť 2., 4. a 6. septembra o 20:00 slovenskú premiéru barokovej opery Dafne od Antonio Caldaru. V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty uskutočnia v koncertnej sieni Klarisky. Súbor Musica aeterna interpretuje na kópiách dobových nástrojov starú hudbu z obdobia gotiky, renesancie a baroka.

Streetart a komunitný trh s medzinárodnou príchuťou

Kamenné námestie ožije 5.9.2020 Street Art Festivalom a v rovnaký deň si vychutnáte rozmanitosť kultúr a fúziu slovenských a zahraničných kultúr  na Mareena festivale. Multižánrový festival bude plný chutí, kultúr, hudby, tanca a rozmanitých zážitkov s cudzincami žijúcimi na Slovensku.

Presné termíny a miesta konania podporených projektov sledujte na webovej stránke www.kulturneleto.sk  a facebookovej stránke: http://www.facebook.com/VaseBKIS/

Zoznam úspešných projektov z výzvy Kultúrneho leta

 1. BRAK – Bratislavský knižný trh, Námestie Nežnej revolúcie, 18.7.2020
 2. Divadlo Reštart: Søren Kierkegaard, Klarisky, 7.8.2020
 3. Hello Brian, koncert v rámci VISITA na Židovskej, 16.8.2020, 19:00, Hradby
 4. Praktikábel: Florián Rómer, Rómerov dom
 5. MUSICA AETERNA: Opera aeterna III, Nádvorie domu Albrechtovcov, Kapitulská 1, , 4. a 6.9.2020 o 20:00 / v prípade nepriaznivého počasia v kostole Klarisky
 6. OZ Euforion: Bratislava Street Art Festival, Kamenné námestie, 5.9.2020
 7. Mareena Festival, Jakubovo námestie, 5.9.2020
 8. Duo Velvet: Klarinet v Klariskách, 8.9.2020, 19:00
 9. Zdvorilo diskusia, Komenského námestie, 9.9.2020
 10. Erik Rothenstein band, Sýpka MČ Čunovo, 12.9.2020
 11. Schrödingerova mačka: Garzónkové sonety, MČ Podunajské Biskupice
 12. Divadlo iks: Podenky, CO Kryt
 13. Divadlo Houže: Sabur, CO kryt
 14. Divadlo Kaplnka: Múza v parku, Park Svoradova
 15. Anka Repková: Recitál
 16. Koncert Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky
 17. Slovenské leto s Adrenalin Film Festivalom – Premietanie filmov Nine Islands a Elare + diskusia

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X