Opera Slovenského národného divadla má nového šéfa

Sala opera snd ilustracny snd.sk_.jpg
ilustračný: SND.sk

Personálne zmeny vo vedení opery sa dejú na základe výsledkov auditu ministerstva kultúry. Ministerka Ľubica Laššáková verí, že pod vedením Rastislava Štúra bude slovenská opera umelecky aj personálne napredovať.

V utorok 26. septembra zmenila prvá operná scéna Slovenska šéfa, dôvodom sú finančné straty potvrdené ministerským auditom. „Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala (dočasne poverený vedením SND po odvolaní Mariána Chudovského, pozn. redakcie), po konzultácii s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou vymenoval a uviedol do funkcie nového riaditeľa Opery Slovenského národného divadla Rastislava Štúra, ktorý doteraz pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND. Doterajší riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek odstúpil z funkcie v pondelok 24. septembra,“ upresňuje situáciu tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Návrh na nového šéfa opery aj jeho Koncepciu rozvoja a riadenia Opery SND po dramaturgickej, personálnej a prevádzkovej stránke predstavil Vladimír Antala ministerke kultúry v pondelok v neskorých popoludňajších hodinách, doplnilo SND.

Plány nového šéfa opery

Nový šéf Opery SND Rastislav Štúr chce podľa vlastných slov postupne dostať do opery viac divákov. Ako povedal pre médiá, tento cieľ chce dosiahnuť „najmä pútavými inscenáciami, nemať veľké oči hneď na začiatku a sústrediť sa na spoluprácu predovšetkým so Štátnou operou v Košiciach a postupne spoluprácu rozšíriť na Brno, Ostravu, Prahu, Graz, Linz, Viedeň a ďalšie európske a svetové mestá. K tomu, samozrejme, potrebujem aj podporu, aby sme mali podmienky, predovšetkým umelecké“.

Personálne zmeny vo vedení opery sa dejú na základe výsledkov auditu Ministerstva kultúry (MK) SR. Výsledky auditu Ministerstva kultúry SR boli na kolégiu vedenia SND prezentované v pondelok 24. septembra. „Potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť mali vplyv na obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla,“ informovalo ďalej národné divadlo v tlačovej správe. Správu z vnútorného auditu vykonaného MK SR v SND doručili generálnemu riaditeľovi SND a národné divadlo k nej nevznieslo zásadné pripomienky.

Čo potvrdil audit?

Audit potvrdil naše indície, ignorovanie základov finančného riadenia a kontroly, ale aj ľudské chyby, ktoré dostali našu prvú scénu do kritickej finančnej situácie. Oceňujem sebareflexiu bývalého riaditeľa pána Jakubeka. Žiadna organizácia, štátna či súkromná, nemá šancu na prežitie bez dodržiavania základných princípov hospodárenia,“ cituje tlačová správa SND vyjadrenie ministerky Laššákovej. Šéfka rezortu kultúry verí, že „pod vedením Rastislava Štúra bude slovenská opera umelecky aj personálne napredovať. Verím jeho vízii a úspechu Slovenského národného divadla“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk