Opera SND: Hudobné soirée k storočnici T. Freša a B. Urbanca spojené s uvedením novej CD nahrávky z piesňovej tvorby oboch skladateľov

Studio opera snd slovenske narodne divadlo.jpg
ilustračný: SND.sk

Na utorkovom hudobnom soirée predstavia novú nahrávku z piesňovej tvorby oboch skladateľov.

Nedožité sté narodeniny dvoch významných slovenských skladateľov, Tibora Freša (1918 – 1987) a Bartolomeja Urbanca (1918 – 1983), pripomenie verejnosti Slovenské národné divadlo (SND). Pri tejto príležitosti pozýva Opera SND v utorok 2. apríla o 19.00 hod. do Štúdia v budove národného divadla na Pribinovej ulici v Bratislave na hudobné soirée.

V rámci hodinového programu predstavia aj novú nahrávku z piesňovej tvorby oboch skladateľov. Publikum programu sa „obzrie za skvelou kariérou oboch umelcov, ktorí sa výrazne zapísali do dejín slovenskej hudobnej a hudobno-dramatickej tvorby“, avizuje udalosť na svojej webstránke SND.

V rámci soirée zaznejú tiež ukážky z výberu piesní, ktoré sú súčasťou nového CD. Publikum si medzi iným vypočuje ukážky z Frešovho Cyklu piesní pre soprán a klavír na poéziu Johanna Wolfganga Goetheho v preklade Jely Krčméry-Vrteľovej, ale aj Piesne o sne pre soprán a klavír na slová Vladimíra Reisela. Od Urbanca okrem iného zaznejú piesne na texty básní Kristy Bendovej ako Kukučka či Májová láska. V programe vystúpi sopranistka Ana Carolina Diz a klavirista Róbert Pechanec a sprevádzať bude Pavol Smolík.

Ako pripomína SND, kariéra Tibora Freša bola neoddeliteľne spätá s Operou SND, kde bol dirigentom, šéfdirigentom a istý čas aj umeleckým šéfom súboru. Na doskách SND inscenovali jeho operu pre deti Martin a slnko, dielo Francois Villon aj balet pre deti Narodil sa chrobáčik. Z diela Bartolomeja Urbanca SND uviedlo národné divadlo opery Pani úsvitu a Tanec nad plačom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk