Oslavy storočnice Univerzity Komenského vyvrcholia už tento týždeň

Torta_uk_100_rokov 1.jpg
Súčasťou osláv stého výročia UK bola aj torta s motívom UK, ktorú slávnostne rozkrojil rektor UK M. Števček. Foto: Ján Šutý

Pred sto rokmi vznikla prvá univerzita na našom území, ktorá začala poskytovať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku. Oslavy stého výročia Univerzity Komenského (UK), ktoré prebiehali celý rok, vyvrcholia už tento týždeň v stredu a vo štvrtok 27. júna, ktorý je dňom založenia univerzity.

V stredu 26. júna o 15.00 hod. otvorí Múzeum mesta Bratislavy (Radničná 1, Bratislava) výstavu s názvom „Prvá dáma vzdelávania – 100 rokov Univerzity Komenského“.

Prva_dama_vzdelavania_plagat.jpg
Zdroj: https://www.bratislava.sk/sk/udalost/prva-dama-vzdelavania-100-rokov-univerzity-komenskeho

Archív UK sprostredkovane umožní nahliadnuť do archívnych dokumentov s nesmiernou historickou hodnotou, ktoré zásadným spôsobom vypovedajú o vzniku Univerzity Komenského v Bratislave, čím približujú aj problematiku formovania vysokého školstva v najnovších dejinách. Výstava bude k dispozícii do 13. októbra.

Akademicki funkcionari uk.jpg
Zľava pedel Filozofickej fakulty UK Alois Zíma, pedel Lekárskej fakulty UK Josef Hošek, pedel Právnickej fakulty UK Václav Köstner a hlavný pedel Ferdinand Dänmark. Zdroj: Archív UK

Prijatie hostí predstaviteľmi hlavného mesta SR

Streda 26. júna o 16.30 hod. v Primaciálnom paláci.

Vo štvrtok 27. júna o 10.30 hod. na slávnostnom akademickom zhromaždení v Aule UK rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatu medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému, čím si pripomína spätosť univerzity v časoch jej vzniku s českým vysokým školstvom.

Prezident TG Masaryk a rektor uk Albert Milota .jpg
Prezident ČSR Tomáš G. Masaryk na svojej ceste na Slovensko navštívil aj Univerzitu Komenského a v sprievode rektora UK prof. Alberta Milotu aj novopostavený internát Lafranconi. Zdroj: Archív UK, foto: Jan Šrámek.

„Pavel Rychetský je stelesnením osobnej a morálnej integrity, človekom, ktorý stál pri rozvoji demokracie, právnej vedy a budovaní právneho štátu,“ uviedol rektor UK Marek Števček. Na slávnosti prisľúbila účasť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini či predseda Ústavného sudu SR Ivan Fiačan.

Zberateľské artefakty

Popoludní o 14.00 hod. uvedú v Aule UK na Šafárikovom námestí pamätnú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur, ktorú vydala Národná banka Slovenska a výročnú poštovú známku v hodnote 1,90 eur v náklade 200 000 ks, vydanú Slovenskou poštou.

Prilezitostna_postova_znamka.jpg
Výročná poštová známka UK. Zdroj: https://www.postoveznamky.sk/SSOSZ/material.php?material_id=1612

Oba zberateľské artefakty budú pripomínať tento významný míľnik pre spoločnosť.

Zberatelska_minca_uk_1.jpg
Strieborná zberateľská minca UK. Zdroj: https://uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/univerzita-komenskeho/article/nbs-vyda-mincu-k-100-vyrociu-zalozenia-univerzity-komenskeho/

Slávnosť v Slovenskej filharmónii

Oslavy vyvrcholia vo štvrtok o 18.00 hod. galavečerom v Slovenskej filharmónii, na ktorom zaznie skladba slovenského skladateľa Mariána Lejavu zložená špeciálne k stému výročiu UK.

Hoci je toto podujatie určené najmä pre pozvaných hostí, rektor UK sa rozhodol uvoľniť 200 miest navyše pre registrovaných študentov a zamestnancov UK.

Ziva_socha_j_a_komenskeho.jpg
Živá socha J.A.Komenského počas osláv 100. výročia UK v marci 2019 na Šafárikovom ním. Foto: Ján Šutý

Takto sa večer v Slovenskej filharmónii stane slávnosťou skutočne celej univerzity v duchu filozofie otvoreného prístupu k vzdelávaniu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk