Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskénárodné múzeum
SITA
13. júla 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Osobnosť stredovekej Európy Karola IV. priblíži výstava v Slovenskom národnom múzeu

Osobnosť najvýznamnejšieho európskeho panovníka neskorého stredoveku priblíži od štvrtka 14. júla výstava s názvom Cisár na štyroch trónoch – Životná púť Karola IV. v štrnástich obrazoch. Na putovnú výstavu pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

Vznikla pri príležitosti osláv 700. výročia narodenia panovníka (14. mája 1316, Praha – 29. novembra 1378, Praha) a pre návštevníkov bude prístupná v budove národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave do 21. septembra, informovala PR manažérka SNM Dagmar Brisudová.

Bohatý program národných osláv tohto významného panovníka v Českej republike zahŕňa výstavy, množstvo ďalších podujatí a kultúrnych aktivít. Rôzne české inštitúcie ich počas celého roka 2016 organizujú nielen v Prahe a v ostatných mestách Českej republiky. K výročiu vznikla napríklad špeciálna webstránka spolku Otec vlasti Karel IV. http://otecvlasti.eu, ktorá informuje o osobnosti Karola IV. a odkazuje na akcie k jeho výročiu. Jedným z podujatí je aj panelová putovná výstava, ktorú pripravila Národná galéria v Prahe v spolupráci s Univerzitou Karlovou v Prahe. Prostredníctvom Českých centier sa dostáva do zahraničia a jej aktuálnou zástavkou je Bratislava.

Informatívna výstava v sídle Slovenského národného múzea pozostáva zo štrnástich vzájomne nadväzujúcich panelov, ktoré Karola IV. predstavia z niekoľkých uhlov pohľadu. Od antropologických výskumov jeho údajnej fyzickej podoby cez históriu predkov a rodiny či výchovu v zahraničí. Návštevníci sa ďalej zoznámia s obdobím jeho vlády a mocenskými centrami ríše Karola IV. Spoznajú aj jeho vzťah k ženám a sobášnu politiku, zbožnosť, zberateľské záľuby a tiež vnímanie panovníka v ostatných krajinách Koruny českej.

Výstava taktiež ponúka pohľad českých historikov na význam osobnosti Karola IV. a jeho historickú úlohu v dejinách. Textovú časť, ktorej autormi sú Jiří Fajt, Jan Royt a Milan Rudik, na paneloch dopĺňa obrazový materiál a fotografie dobových písomných dokumentov. Výstavu dopĺňajú busty Karola IV. a jeho štyroch manželiek.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X