Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ľadové medvede, otužilci, Dunaj
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
22. novembra 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Otužilci budú plávať v Dunaji koncom novembra. Pridáte sa?

Otužilci z Bratislavy a ďalších slovenských miest budú v nedeľu 29. novembra plávať v ľavej časti brehu rieky Dunaj. Ako informoval Juraj Keleši z občianskeho združenia Slovenské ľadové medvede, pre rekonštrukciu bratislavského Starého mosta, pod ktorým nemôžu ľudia plávať, presunuli štart plávania tristo metrov nad Most SNP na úroveň Mikovínyho nultého poludníka, s cieľom na úrovni Námestia Ľudovíta Štúra, v mieste obvyklého štartu tohto plávania.

Cieľom hromadného plávania otužilcov v studenom veľtoku priamo v centre hlavného mesta je demonštrovať zimné plávanie širokej verejnosti a inšpirovať ďalších k otužovaniu ako k zdravému životnému štýlu. Na podujatí sa zúčastní približne sto plavkýň a plavcov, lodnú dopravu na potrebný čas zastavia.

Nástup otužilcov je o 14. hodine na nábreží Dunaja vľavo od bývalého prístaviska propeleru, kde sa povzbudia zaspievaním otužileckej hymny, ktorej autorom je Martin Babjak. Plavci potom prejdú na miesto štartu a vstup do rieky predpokladajú o 14.30 hod.

Plavecká dráha povedie asi 25 metrov od ľavého brehu Dunaja a najmenej päť metrov od zakotvených lodí a pontónov. Predpokladaný čas preplávania tisícmetrového úseku pri teplote vody sedem stupňov je asi pätnásť minút. Pre tých, ktorí dajú prednosť kratšiemu pobytu v studenej dunajskej vode, je určený 250-metrový úsek s rovnakým cieľom.

Keleši pripomína, že základom otužovania je pravidelné plávanie v skupine vo voľnej prírode v jesennom a zimnom období. Otužovať sa ľudia môžu aj rannou studenou sprchou, ak nechcú podstúpiť určité riziko plávania v jazere alebo v toku rieky.

„V našom združení pre tréningové plávanie využívame jazero Veľký Draždiak v Petržalke, rieku Dunaj v oblasti Lida, mimo plavebnú dráhu lodí, a čiastočne aj bratislavské Zlaté piesky. Vek našich otužilcov je od 25 rokov až do 79 rokov a všetci sa tešia dobrému zdraviu a psychickej pohode,“ ukončil Juraj Keleši.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X