Otužilci budú plávať v Dunaji koncom novembra. Pridáte sa?

ľadové medvede, otužilci, Dunaj
SITA

Otužilci z Bratislavy a ďalších slovenských miest budú v nedeľu 29. novembra plávať v ľavej časti brehu rieky Dunaj. Ako informoval Juraj Keleši z občianskeho združenia Slovenské ľadové medvede, pre rekonštrukciu bratislavského Starého mosta, pod ktorým nemôžu ľudia plávať, presunuli štart plávania tristo metrov nad Most SNP na úroveň Mikovínyho nultého poludníka, s cieľom na úrovni Námestia Ľudovíta Štúra, v mieste obvyklého štartu tohto plávania.

Cieľom hromadného plávania otužilcov v studenom veľtoku priamo v centre hlavného mesta je demonštrovať zimné plávanie širokej verejnosti a inšpirovať ďalších k otužovaniu ako k zdravému životnému štýlu. Na podujatí sa zúčastní približne sto plavkýň a plavcov, lodnú dopravu na potrebný čas zastavia.

Nástup otužilcov je o 14. hodine na nábreží Dunaja vľavo od bývalého prístaviska propeleru, kde sa povzbudia zaspievaním otužileckej hymny, ktorej autorom je Martin Babjak. Plavci potom prejdú na miesto štartu a vstup do rieky predpokladajú o 14.30 hod.

Plavecká dráha povedie asi 25 metrov od ľavého brehu Dunaja a najmenej päť metrov od zakotvených lodí a pontónov. Predpokladaný čas preplávania tisícmetrového úseku pri teplote vody sedem stupňov je asi pätnásť minút. Pre tých, ktorí dajú prednosť kratšiemu pobytu v studenej dunajskej vode, je určený 250-metrový úsek s rovnakým cieľom.

Keleši pripomína, že základom otužovania je pravidelné plávanie v skupine vo voľnej prírode v jesennom a zimnom období. Otužovať sa ľudia môžu aj rannou studenou sprchou, ak nechcú podstúpiť určité riziko plávania v jazere alebo v toku rieky.

„V našom združení pre tréningové plávanie využívame jazero Veľký Draždiak v Petržalke, rieku Dunaj v oblasti Lida, mimo plavebnú dráhu lodí, a čiastočne aj bratislavské Zlaté piesky. Vek našich otužilcov je od 25 rokov až do 79 rokov a všetci sa tešia dobrému zdraviu a psychickej pohode,“ ukončil Juraj Keleši.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk