Otvorenie Bunkra nad Klepáčom ukáže návštevníkom tiene minulosti

Bunker vojna pamatnik.jpg
Ilustračné: pixabay.com

Bratislava vo svojom okolí skrýva mnoho miest, ktoré sú ukryté pred očami verejnosti. Jedno z nich sprístupnia pre návštevníkov v najbližších dňoch. 

Bunker nad Klepáčom sa nachádza na území, ktoré spravuje mestská časť Nové Mesto. Tento bunker bol dlhé roky ukrytý pod nánosmi pôdy. Na jar v roku 2016 ho objavili aktivisti z občianskeho združenia Bunkre.

Miestne zastupiteľstvo poskytlo finančnú podporu na jeho obnovu. Finančné prostriedky sa využili na vybudovanie drevenej podlahy, keďže bunker leží päť metrov pod úrovňou zeme. Týmto sa zvýši bezpečnosť návštevníkov, ktorí vstupujú do bunkra. Keďže bunker postretli aj problémy so zatopením, museli vytvoriť i jamu na odvodňovanie. Zároveň pribudli komíny a úplne nový vchod.

Spustenie tejto atrakcie by malo zvýšiť návštevnosť Partizánskej lúky a Železnej studienky. Otvorenie sa bude konať v deň ukončenia prvej svetovej vojny. V nedeľu 11. novembra bude bunker predstavený verejnosti o 11.11 hodine.

Bunkre známe aj pod názvom kaverny v minulosti slúžili pre delostrelcov a na ukladanie munície. Bunkre sa v Bratislavskom lesoparku ťahajú od dúbravskej hlavice cez Karlovu Ves, Železnú studienku, Kamzík až na Briezky. Slúžili na obranu bratislavského predmostia. Stavali ich na výšinách s dobrým výhľadom, aby bránili mesto zo všetkých strán. Bunkre sú dlhé 3 až 18 metrov a zvyčajne majú jeden až dva núdzové východy. Bunkre sú postavené z jednoduchého betónu s dreveným kameňom.

Existujú dva typy bunkrov. Prvé sú vylámané v skale a vo vnútri sú vybetónované. Pri druhom type bola kaverna stavaná povrchovým spôsobom a zahrnutá zeminou. Kaverny tohto typu nikdy neboli použité na svoj účel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk