Lurdská jaskyňa v Dúbravke je kópiou Jaskyne zjavenia z Lúrd vo Francúzsku.
Pre návštevníkov je Lurdská jaskyňa v Dúbravke už niekoľko mesiacov uzavretá. Nájdete ju v areáli národnej kultúrnej pamiatky Kaplnky Ružencovej Panny Márie na Brižitskej ulici.
Sprístupnenie do Vianoc
Rekonštrukciu iniciovala Farnosť Dúbravka. Vstup do priestoru je uzatvorený a sochy sa uložili do farského depozitu. Obnovou prechádza taktiež samotná kaplnka.
Dúbravka na svojom Facebooku informovala, že práce sa pomaly blížia k záveru a jaskyňa by sa mohla otvoriť do vianočných sviatkov.
Lurdská jaskyňa je miestom tíšenia. Ide o kópiu Jaskyne zjavenia, ktorá sa nachádza vo francúzskych Lurdách. Práve tam sa totiž mala zjaviť Panna Mária iba 14-ročnej Bernadette Soubirousovej.
Legenda o zjavení Panny Márie
Podľa legendy, ktorú uvádza web bratislavaregion.travel, žil na tomto mieste bohatý pastier, ktorý Dúbravčanom pásol dobytok. Jeden deň prechádzal okolo hrušky a v korune stromu sa mu zjavila Panna Mária. Odovzdala mu posolstvo a požiadala pastiera, aby ho povedal kňazovi. V tom čase však oblasť nemala vlastného kňaza, omše slúžil devínsky kňaz.
Pastier všetko rozpovedal kňazovi, no ten mu neveril ani slovo. Po chvíľke kňaz oslepol a uvedomil si, že je to trest. Vydal sa na kajúcu cestu po kolenách z Devína do Dúbravky. Na dúbravskom kopci sa mu vrátil zrak.
Celý príbeh sa rozšíril medzi ľuďmi veľmi rýchlo. Na miesto začali prichádzať mnohí veriaci. Dúbravka sa stala jedným zo štyroch najvýznamnejších pútnických miest chorvátskych kolonistov nielen z Uhorska, ale i Rakúska. Pôvodný plán zahŕňal vybudovanie pútnického kostola, ktorý by bol financovaný z miloradov. Stavba však nebola nikdy dokončená a vznikla dnešná kaplnka.