Občianske združenie (OZ) Mičurín žiada mestskú časť Staré Mesto, aby iniciovala stavebnú uzáveru na celý areál a pozemky bývalej Ekoiuventy. Uvádza sa to v stanovisku OZ Mičurín.
Územný plán hovorí v areáli a na pozemkoch bývalej Ekoiuventy výhradne o športe a rekreácii. Občianske združenie tak reaguje na otvorenie kúpaliska Mičurin na Búdkovej ulici.
Podľa stanoviska vďaka návrhom OZ z roku 2013 na mieste bývalej Ekoiuventy stojí v súčasnosti Národná kultúrna pamiatka – areál Mičurín. „Ďalším cieľom OZ Mičurín je, aby sme zabránili na tomto kopci, ktorý je určený v územnom pláne na šport a rekreáciu, ďalšej výstavbe takzvaných hotelov, prípadne seniordomov, ktoré by sa pred dokončením mohli nakoniec zmeniť napríklad na apartmánové domy s výhľadom na panorámu Bratislavy,“ píše ďalej v stanovisku predseda OZ Mičurín Marcel Šimončič.
„Otvorenie kúpaliska samozrejme vítame. Zároveň nás však mrzí, že OZ Mičurín, ktoré sa najviac pričinilo o to, že areál je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, bolo zo všetkých procesov následne vytlačené, hoci sme areál posledné roky pred zatvorením v roku 2015 prevádzkovali,“ dodal v stanovisku Šimončič.
Kúpalisko Mičurin po prestávke otvorilo letnú sezónu. Areál bývalej Ekoiuventy na Búdkovej ulici po dvoch rokoch ožíva, okrem kúpaliska po prázdninách počítajú v budove aj s otvorením krúžkov pre deti a mládež a na obnovenom amfiteátri budú kultúrne podujatia.
Areál bol v 90. rokoch predmetom záujmu súkromných osôb, časť pozemkov zmenila majiteľov a to postupne obmedzovalo prístup verejnosti. Občianske združenie Hrad – Slavín preto zorganizovalo protesty proti tomuto rozhodnutiu a jeho predsedníčka oslovila majiteľa areálu, ministerstvo školstva, aby areál znovu otvorili pre verejnosť. Združenie neskôr iniciovalo návrh na vyhlásenie budov a areálu Ekoiuventy na Búdkovej ulici za národnú kultúrnu pamiatku, čo sa vlani aj podarilo.
Mestská časť Staré Mesto sa k veci zatiaľ nevyjadrila.