Občianske združenie Vagus odštartovalo inovatívny program Housing First Cverna, ktorého cieľom je poskytnutie bytov pre bezdomovcov. Ako informoval projektový riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára, už minulý rok sa pokúšali presvedčiť zástupcov mesta Bratislava, aby vyčlenili malý počet bytov pre pilotný projekt Housing First, no neuspeli. Preto sa Vagus rozhodol nadviazať spoluprácu s Nadáciou Cvernovka, ktorá pre projekt poskytla priestory.
V prvej fáze pôjde podľa Káru o tri obytné jednotky, neskôr však plánujú pridať ďalšie. „Budova internátu v objekte Novej Cvernovky na Račianskej ulici v Bratislave je skvelým miestom nielen pre komunitné bývanie, ktoré sa tam už dnes deje, ale aj pre otestovanie pilotného programu postaveného na prístupe Housing First – bývanie ako prvé,“ vysvetlil Branislav Čavoj, správca Nadácie Cvernovka.
Získanie bývania považuje Vagus za najefektívnejší krok k tomu, aby ľudia bez domova mali možnosť vrátiť sa do života. Program Housing First Cverna podľa Káru nie je o rozdávaní bytov. „Každý z nájomníkov podpisuje nájomnú zmluvu, ktorá je zaväzujúca v oblasti mesačných platieb a plnenia bežných pravidiel užívania priestoru,“ doplnil Kára s tým, že nájomná zmluva je na dva roky s cieľom ďalšieho predĺženia.
Komunitný rozmer
Nájomníkov vyberajú v spolupráci s ostatnými mimovládnymi organizáciami a spočíva v otvorenej ponuke stovkám ľudí bez domova, ktorí sa ocitajú v jednotlivých zariadeniach sociálnych služieb. Prví nájomníci sa môžu nasťahovať do konca júna. Počas užívania bytu budú v pravidelnom kontakte so sociálnymi poradcami OZ Vagus.
„Vďaka tomu, že naši nájomníci budú medzi ostatnými nájomníkmi internátu, tak bývanie dostáva silný komunitný rozmer. To znamená tvorbu nových vzťahov, čo je zásadným faktorom pre cestu z bludného kruhu ulice,“ konštatoval Kára. Uzavrel, že Housing First je projekt overený v zahraničí, ktorý okrem iného znižuje ekonomické zaťaženie spoločnosti v súvislosti s problematikou bezdomovectva.
„Jednorazová investícia do bývania je menej nákladná ako náklady na človeka, ktorý prepadne systémom na dlhé obdobie a potom sa z ulice musí dostávať späť,“ tvrdí Kára a dodáva, že s takýmito projektmi by mal prísť v prvom rade štát, respektíve samospráva.
Rekonštrukčné práce v internáte podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis, IKEA Bratislava zariadila interiér a o návrh priestorov sa postaral architektonický ateliér Plural.