Pamätník Alfred Weissberger prežil holokaust, vlastní jedinečnú a rozsiahlu rodinnú korešpondenciu

Fred Weissberger
Foto: www.youtube.com - koláž Bratislavadeň

Pamätník daroval pred približne dvomi rokmi svoju zbierku korešpondencie múzeu. 

Alfred Weissberger, prezývaný Fred, si počas rokov uschoval rodinnú korešpondenciu z rokov 1936 – 1944. Medzi prvými listami možno nájsť narodeninové priania, blahoželania či pohľadnice ku Dňu matiek.

Veľkú a pozoruhodnú zbierku podaroval múzeu. Prečítajte si príbeh muža, ktorý prežill druhú svetovú vojnu a holokaust.

Nádejný krajčír

Fred sa narodil v Senci ako jedno zo štyroch detí. Jeho otec bol krajčír a priúčal Freda svojmu povolaniu, ktorému to šlo ako po masle. „Keď máte radi otca a povolanie, potom sa učíte oveľa rýchlejšie ako hocikto iný,“ vysvetlil Fred.

Fred Weissberger
Fred Weissberger. Foto: www.youtube.com

Druhá svetová vojna však rozdelila mnoho rodín a výnimkou neboli ani Weissbergerovci. V máji 1944 boli Židia z mesta prinútení žiť v gete, kam putovali aj Fred s rodičmi a mladším bratom. Jeho starší brat narukoval do armády a sestra pracovala v Budapešti.

Jedno ráno sa však pre Freda všetko zmenilo, pretože ho z geta násilím poslali do tábora nútených prác. V ten istý deň vzali jeho rodičov, brata a strýkov do Auschwitzu, kde zomreli.

Fred Weissberger
Weissbergerovci. Foto: www.youtube.com

Zložité posielanie listov

Sestra bola stále v Budapešti a zúfalo pátrala po správach o rodine. Jej listy sa dostali až k Fredovi, v ktorých sa pýtala na rodičov a tvrdila, že im stále písala.

Fred Weissberger
Fredova sestra pracovala v Budapešti. Foto: www.youtube.com

V tejto dobe bolo posielanie listov zložité, pretože ľudia v tábore museli vždy poprosiť vojaka, aby ich išli vhodiť do poštovej schránky. Ak niekoho prichytili, že posiela list, hrozili mu prísne tresty a možno aj smrť.

Fred chcel využiť svoj talent v krajčírstve, pretože si bol vedomý, že sa bude v tábore hodiť. Dôstojníci si potrpeli na kvalitné uniformy a Fred začal pre nich šiť. Aj nadobudnuté zručnosti od otca mu pomohli prežiť holokaust a tábor.

Fred Weissberger
List z roku 1942. Foto: www.youtube.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk