Paneurópska vysoká škola neprijíma študentov práva

Paneurópska vysoká škola, Tomášikova 20
ilustračné: maps.google.sk

Minister školstva Juraj Draxler pozastavil Paneurópskej vysokej škole právo udeľovať absolventom študijného programu „právo“ akademický titul v dennej aj v externej forme štúdia.

Platí to v prípade bakalárskych aj magisterských študijných programov. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke s tým, že fakulta práva v súčasnosti nesmie prijímať nových študentov. Študenti, ktorí boli prijatí pred pozastavením akreditácie, však môžu riadne dokončiť štúdium.

Akreditačná komisia na základe opakovaných podnetov zistila, že fakulta uskutočňuje študijný program za iných podmienok, za akých jej bol akreditovaný. Študijný program totiž poskytovali na miestach, ktoré neboli predmetom akreditácie, teda mimo sídla školy a fakulty a predovšetkým v Českej republike. Obsah študijného programu bol pozmenený a uskutočňovali ho inak, než bol akreditovaný.

Vysoká škola je povinná prijať opatrenia, pre ktoré jej bolo toto právo pozastavené a do jedného roka predložiť správu o výsledkoch prijatých opatrení. Predmetnú správu posúdi Akreditačná komisia a minister následne právo opäť obnoví alebo odníme. V praxi to znamená, že ak škola situáciu napraví, ešte v lete môže teoreticky obnoviť prijímacie konania a začať semester v štandardnom režime. Prijímanie študentov v tejto chvíli by však bolo protizákonné.

K absolventom Paneurópskej vysokej školy mala výhrady aj Česká advokátska komora, ktorá ich nebrala za koncipientov a nechcela pustiť k advokátskym skúškam.

„Nechceme študentom vytvárať prekážky v uplatnení, ale u niektorých škôl máme pochybnosti o kvalite výučby, prekáža nám tiež, že pobočky nemajú akreditáciu k výučbe českého práva,“ upozornila hovorkyňa Českej advokátskej komory Iva Chaloupková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk