Park na Mudrochovej ulici prejde obnovou, architekti navrhli jeho možný vzhľad a využitie

Park na mudrochovej ulici raca.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Okrem parku architekti navrhujú aj úpravu verejných priestorov v okolí obchodného domu Račan.

Park na Mudrochovej ulici spolu s priľahlým verejným priestorom pri miestnom úrade na Kubačovej ulici v bratislavskej Rači prejde revitalizáciou, architekti už vypracovali návrh, ako priestor obnoviť. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Marcela Glevická.

Cieľom je oživiť park, aby v ňom mohli tráviť voľné chvíle všetky vekové kategórie,“ uviedla hovorkyňa.

Okrem parku architekti navrhujú aj úpravu verejných priestorov v okolí obchodného domu Račan po miestny úrad, kde majú pomôcť zlepšiť pohyb ľuďom, aby bol plynulý bez zbytočných bariér.

Zlepšenie kvality parku

Budúca revitalizácia týchto verejných priestorov má zlepšiť kvalitu parku, s čím súvisí obnova mobiliáru, ako sú lavičky či osvetlenie a zjednodušiť pohyb chodcov v priestore. Návrh na revitalizáciu pripravili architekti Peter Stec, Ján Studený, Antonín Wagner a Ľubomír Závodný.

Ich ambíciou je, aby sa z parku stalo obľúbené miesto pre všetky vekové skupiny,“ vysvetlila Glevická. Dominantným prvkom v parku ostáva Kozmická fontána od akademického sochára Tibora Kaveckého z roku 1973.

Dnes neprístupný bazén fontány bude nahradený plytkou pobytovou vodnou plochou na hranie a osvieženie, ktorá fontánu prepojí s okolím,“ dodala.

Gril, posedenie aj pitná fontána

V strede parku architekti navrhujú umiestniť gril pre príležitostné susedské stretnutia a oslavy, ktorý si bude možné elektronicky rezervovať. Pribudnúť má tiež pitná fontána, nové lavičky, osvetlenie a zeleň.

Priestor má zatraktívniť mobilné posedenie z dreva, ktoré si návštevníci môžu podľa potreby premiestniť a spojiť do rôznych tvarov,“ poznamenala Glevická. Návrhu riešenia od architektov predchádzala participácia, ktorú MIB uskutočnil v júni tohto roka.

V priestore ľudia vnímali bariéry. Okrem schodov a rámp, ktoré sú v rôznych výškových úrovniach a nespĺňajú zákonné normy, časť ľudí videla problém aj v parkovaní áut,“ dodala.

Zároveň sa opakoval názor, že ľudia potrebujú aj parkovacie miesta. Návrh preto parkovanie neredukuje, ale rieši jeho logickejšie usporiadanie.

Náčrt budúcej podoby

Predstavená štúdia zatiaľ iba načrtla budúcu podobu tohto miesta a presné detaily budú známe až po vypracovaní projektovej dokumentácie, na ktorej aktuálne pracujú.

Predpokladaný termín začatia obnovy je druhá polovica roka 2022. Architekti, ktorí na projekte pracujú, vzišli z verejnej architektonickej súťaže.

Revitalizácia je súčasťou iniciatívy Živé miesta, ktorej cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave. Okrem MIB a hlavného mesta na projekte spolupracuje aj mestská časť Rača.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk