Park na Púpavovej ulici v Karlovej Vsi zrevitalizujú za viac ako 20-tisíc eur

Park na Púpavovej ul. v Karlova Ves
Foto: Karlova Ves

Cieľom je zachovanie vody v prostredí, najmä z dôvodu vytvorenia príjemnejšej mikroklímy počas leta.

Park na Púpavovej ulici v bratislavskej Karlovej Vsi zrevitalizujú za viac ako 20-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

Pripravený projekt revitalizácie parku na Púpavovej ulici bude zameraný na udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou. Primárnym cieľom je zachovanie vody v prostredí, a to najmä z dôvodu vytvorenia príjemnejšej mikroklímy počas leta,“ uviedol hovorca a dodal, že v parku pribudnú dažďové záhony, kvitnúce trvalky, okrasné trávy aj nové stromy.

Pozemok hlavného mesta

Pozemok je vo vlastníctve hlavného mesta a v správe Karlovej Vsi. Celkový rozpočet projektu je 20 220 eur.

Mestská časť ho zrealizuje vďaka grantu vo výške 12 500 eur, ktorý poskytol Bratislavský samosprávny kraj. Karlova Ves ho spolufinancuje sumou 7 720 eur.

Medonosné rastlinky

V parku vysadia domáce druhy medonosných kríkov, trvaliek a tráv, čím sa podporí druhová rozmanitosť a celkový obraz parku. Revitalizácia bude realizovaná po etapách.

Pri výbere lokality Karlova Ves zohľadnila ťažkosti so stekajúcou vodou zo svahovitých chodníkov. Práve táto skutočnosť trápi aj obyvateľov na Púpavovej,“ vysvetlil hovorca.

V duchu koncepcie zadržať čo najviac vlahy priamo na mieste, sa chystáme venovať aj tomuto priestoru. S novou výsadbou súčasne zrevitalizujú aj detské ihrisko. Rekultivovaný parčík bude poskytovať príjemnejšie prostredie pre pasívny aj aktívny oddych,“ doplnila starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Viacúrovňový záhon

V parku postupne vykopú viacúrovňový záhon, aby zabezpečili udržanie dažďovej vody. Záhon osadia trvalkami a trávami určenými pre prípadné zavodnenie územia.

Ostatné záhony obohatia trvalky, kríky, okrasné trávy, ale aj nové stromy. Zamulčia ich kôrou, čím sa zníži strata vlahy z pôdy,“ skonštatoval hovorca.

Voda, ktorá steká po chodníku, je odvedená do kanalizácie a na priľahlú cestu. Aby sme dažďovú vodu dostali do podložia a z chodníkov, navrhli sme popri chodníkoch výkopy 20 až 30 centimetrov, ktoré zasypeme makadamom. Vodu využijeme pre podložie aj okrasné záhony s kvetinami,“ približuje ideu projektu vedúca referátu životného prostredia Lucia Brezovská.

Chodníky aj zeleň

Výsadbu doplnia aj drevené móla, ktoré prepoja chodník s trávnatou časťou pomedzi okrasnými záhonmi. Nad pieskovisko umiestnia tieniacu plachtu, štrkové plochy zatienia drevinami.

Posedenia doplnia aj šachové stoly. Chýbať nebudú ani vtáčie búdky, pitné nádoby pre vtáky aj hmyzie domčeky,“ vymenoval Heldes. Celková výmera okrasnej výsadby predstavuje 920 metrov štvorcových.

Do okolia chceme prilákať medonosný hmyz, ktorý sa z týchto trávnatých častí bez kvetov vytráca. Vyparená a zachytená dažďová voda v parkových úpravách zmierňuje teplotu v priemere asi o dva stupne,“ uzavrela Brezovská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk