Park v Karlovej Vsi získal vďaka podpore nový šat

Karlova ves park na kempelenovej ulici revitalizacia.jpg

Vďaka získanej podpore od Nadácie EPH sa v Karlovej Vsi počas mesiaca november realizovali obnovovacie práce na verejnom priestranstve parku na Kempelenovej ulici.

Tento park bol identifikovaný občanmi ako verejný priestor, ktorý potreboval doplnenie chodníkov, tak isto aj skrášlenie novými záhonmi okrasných kríkov a trvaliek. Súčasťou revitalizácie bol výrub 8 kusov stromov druhu Negundo aceroides (Javorovec jaseňolistý), ktoré sú podľa zákona o ochrane prírody a krajiny invázne a postupne odumierajú.

Založené boli tri záhony v teréne s prípravou pôdy a výsadbou kvitnúcich kríkov. Pribudol aj vyvýšený záhon s výsadbou nektárodajných trvaliek, ktoré sú vhodné na slnečné stanovište. Pripravila sa pôda na jarný výsev nového trávnika, vytýčila sa plocha záhonov, mulčovaných priestorov okolo stromov a trávnikových plôch.

Koncepcia realizácie chodníka bola prispôsobená iniciatíve prípravy sídliska na dopady klimatickej zmeny a boli použité zatrávňovacie panely s vysypaným štrkom. V tomto ročnom období sa ešte nemôžeme tešiť z veľkej vizuálnej zmeny, ale na jar sa trávnik a záhony rozzelenajú a zakvitnú v plnej kráse.

Plány na jar

V jarných mesiacoch je v pláne obnovenie mobiliáru parku a zlepšiť čistotu osadením väčšieho odpadkového koša. Bratislavské regionálne ochranárske združenie bolo zapojené do spolupráce a na jar budú dosádzať v parku lúčnu zmes na takzvané motýlie kvitnúce lúky a maľovať s deťmi z blízkej školy betónový múrik (kvôli nepriazni počasia museli túto aktivitu posunúť až na jarné mesiace).

Mestská časť verí, že zrealizovanými prácami zvýši atraktivitu tohto priestoru so zachovaním oddychového charakteru parku a vyzdvihne okrasnú funkciu zelene s podporou biodiverzity kvitnúcich druhov rastlín a užitočného opeľujúceho hmyzu na sídlisku. Výsledok projektu bude slúžiť celej komunite v oblasti sídliska ako aj ostatným návštevníkom Karlovej Vsi.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk