Parkovacie miesta v Petržalke pribúdajú, tvrdí Bajan

parkovanie, Petržalka, auto
ilustračné: SITA

Starosta Petržalky Vladimír Bajan dva roky po víťazstve v regionálnych voľbách hovorí, že parkovacie miesta v Petržalke pribúdajú. Koncom roku 2014 v Petržalke podľa neho obnovili parkovisko pri Pengyme na Wolkrovej, kde vzniklo 62 parkovacích miest a vlani rekonštruovali existujúce parkoviská na Holíčskej a Hrobákovej ulici.

Bajan pred regionálnymi voľbami pred dvoma rokmi spomínal, že v Petržalke by chcel viac parkovacích miest. „Tento rok sme postavili nové parkovisko rekonštrukciou spevnenej plochy detského ihriska na Markovej ulici. Prestavbou vzniklo tridsať nových parkovacích miest,“ uviedol Bajan. Keďže parkovaciu politiku v Petržalke nezaviedli, samospráve podľa neho neostáva nič iné, iba čakať na celomestské pravidlá parkovania. „Samozrejme, celomestskú parkovaciu politiku podporíme, ak bude mať definované jasné pravidlá,“ dodal.

Pri ohlásení kandidatúry pred dvoma rokmi Bajan tiež spomenul, že chce priniesť nové projekty, ktoré Petržalku posunú dopredu. „Podarilo sa nám vybudovať multifunkčné areály na športovanie pri Základnej škole (ZŠ) Dudova, ZŠ Nobelovo námestie a ZŠ Budatínska, dať do užívania plaváreň i ďalší výbeh pre psy. Zdigitalizovali sme aj Artkino v Dome kultúry Zrkadlový háj,“ vymenoval starosta úspešné projekty s tým, že samospráva obnovila aj školy, naposledy zrekonštruovali školskú jedáleň v ZŠ Budatínska.

Za pozitívne starosta považuje aj to, že samospráve sa podarilo zvýšiť kapacitu v materských školách o 150 miest. Aj napriek tomu, že Petržalka v predchádzajúcich rokoch rozšírila kapacity materských škôl, v školskom roku 2016/2017 pre nedostatok miest neprijala viac ako tristo detí vo veku tri až päť rokov s trvalým pobytom v Petržalke. Bajan preto považuje za dôležité, že na rekonštrukciu budovy na Vyšehradskej ulici získala mestská časť od ministerstva školstva dotáciu 400-tisíc eur. Celá rekonštrukcia bude stáť 1,7 milióna eur bez DPH, na zvyšnú sumu si Petržalka zobrala úver. Obnovená materská škola na Vyšehradskej ulici by mala začať fungovať od 1. septembra 2018.

„V ďalších mesiacoch nás čaká napríklad rekonštrukcia domov kultúry na Lúkach a v Zrkadlovom háji. Budeme určite pokračovať v rekonštrukciách školských zariadení a v rekonštrukcii škôlky na Vyšehradskej. Bol by som rád, keby sme v Petržalke mali ďalšie divadlo,“ poznamenal.

Podľa starostu mestská časť so svojimi peniazmi hospodári dobre. „Každý rok máme vyrovnaný rozpočet, ale vždy nám na účte zostane aj prebytok, ktorý dávame v ďalšom roku do rozvojových aktivít,“ dodal Bajan s tým, že všetko samospráva nedokáže pokryť z vlastného rozpočtu a na niektoré veľké projekty si musela zobrať úver, bolo to napríklad na rekonštrukcie škôl a škôlky. „V roku 2013 sme si zobrali úver 2,750 milióna eur na výstavbu plavárne,“ ukončil starosta bratislavskej Petržalky.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom