Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Námestie slobody
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Námestie slobody, Ilustračné foto: RH

Tipy na oddych: Parky Starého Mesta ako možnosti odpočinku

Mesiac apríl priniesol do hlavného mesta teplé slnečné dni. Po zimnom období tak môžeme načerpať novú energiu v príjemnom prostredí. Niekoľko možností takéhoto prostredia ponúka i mestská časť Staré Mesto. Nachádza sa tam mnoho obľúbených parkov a záhrad. Ktoré to sú?

Bratislava je vystavená neustálemu stavebnému ruchu. Mnohé developerské projekty sa realizujú na úkor zelených plôch, ktoré tak stále ubúdajú. V hlavnom meste sa však stále nachádza množstvo miest, kde si ľudia dokážu oddýchnuť v príjemnom prostredí. Niekoľko možností oddychu v parkoch a záhradách ponúka i bratislavské Staré Mesto a my sme vybrali niektoré z nich.

Geografický stred mesta tvorí Horský park, ktorý je obľúbený najmä študentmi. Nachádzajú sa v jeho okolí študentské internáty, a tak je pre mnohých vysokoškolákov práve tento park prvým útočiskom pre relax či iné oddychové aktivity. Toto miesto sa vyznačuje viacerými poprepletanými cestičkami, ktoré určite nesklamú nikoho, kto sa chystá na vychádzku. Park disponuje takmer nedotknutým prostredím a pôvodnou flórou a faunou.

Horský park
Horský park. Foto: Facebook, Horský park

Námestie slobody ako jedno z najznámejších a najväčších námestí v Bratislave patrí k miestam, kde sa najmä počas letných dní konajú rôzne kultúrne akcie. Pre mnohých Bratislavčanov je námestie nostalgicky známe pod názvom „Gottwalďák“. V jeho strede sa nachádza obrovská fontána Družba, ktoré je žiaľ dlhodobo nefunkčná. Námestie čaká revitalizácia, ktorú si hlavné mesto určilo ako prioritu tohto roka.

Fóntána družby, Námestie slobody
Fontána Družba, Námestie slobody. Foto: RH

Neďaleko vyššie spomínaného, sa nachádza obľúbená Medická záhrada, v ktorej sa nachádza množstvo lavičiek, kvetinových záhonov a sôch. Centrálny priestor záhrady krásne zvýrazňuje Labutia fontána postavená v roku 1986. Súčasťou miesta je pomník známeho slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Záhrada je príjemným miestom pre „hľadačov“ oddychu, od tých najmenších až po najstarších. Okrem lavičiek na oddych sa tam nachádza priestor pre cvičenie či aktivity pre deti.

Medická záhrada
Medická záhrada, Foto: Facebook, Medická záhrada

Kľúčovú polohu centra mesta tvorí verejný priestor Šafárikovho námestia, kde sa začali stavebné práce a sadové úpravy, ktoré tak vytvoria Landererov park. Doteraz nie veľmi využitý potenciál tohto miesta prinesie po ukončení revitalizácie nové príjemné prostredie. Nový park bude tvoriť dostatok zelene, detské ihrisko, psí výbeh a toalety. Verejnosť by sa nového parku mala dočkať už v júni tohto roka.

Landererov park
Landererov park, Foto: Facebook, Martin Gajdoš pre Staré Mesto

Korene siahajúce až do roku 1780 patria miestu s názvom Grassalkovičova záhrada. Priestor nachádzajúci sa za prezidentským palácom tvoria svetlami a lavičkami lemované chodníky. Súčasťou záhrady je aleja stromov, ktoré vysadili rôzne významné štátne návštevy Slovenska, a nájdete tam tiež jazdeckú sochu Márie Terézie. Treba však spomenúť, že priestor záhrady sa počas noci zamyká.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X