Parlament aj Bratislavský hrad privítajú na dni otvorených dverí všetkých zvedavcov

Policajné motorky, autá a pancierovaná limuzína na prevoz chránených osôb počas prehliadky pred budovou NR SR v rámci podujatia Deň otvorených dverí Národnej rady (NR) SR pri príležitosti osláv 30. výročia prijatia Ústavy SR. Bratisava
Foto: SITA/Andrea Mezeiová

Na západnej terase Bratislavského hradu sa návštevníci budú môcť stretnúť s poslankyňami a poslancami Národnej rady SR a ich poslaneckými klubmi.

Parlament aj Bratislavský hrad otvoria 1. septembra svoje brány verejnosti. Deň otvorených dverí v parlamente pripravuje Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) každoročne na Deň Ústavy SR. Budovu ročne navštívi vyše 10-tisíc ľudí, ktorí si pozrú priestory zákonodarného zboru na prehliadkach pod vedením odborných lektorov.

V uplynulom roku sme na parlamentných prehliadkach privítali až 13 600 návštevníkov všetkých vekových kategórii a zo všetkých kútov Slovenska, pričom najväčšie zastúpenie mali študenti základných a stredných škôl,“ informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

V hlavnej budove Národnej rady SR budú môcť návštevníci vidieť Hurbanovu sieň, obrazy Albína Brunovského či odfotiť sa pri známom rečníckom pulte v rokovacej sále. V priestoroch vstupného foyer bude výstava s názvom My, národ slovenský, ktorú pripravuje Parlamentný inštitút Kancelárie NR SR pri príležitosti 30 rokov štátnosti.

Okrem prehliadky parlamentu čaká na návštevníkov bohatý sprievodný program v areáli Bratislavského hradu, na ktorom sa podieľajú viaceré rezorty. Ani tento rok nebude chýbať vojenská, policajná či požiarna technika a rôzne statické a dynamické ukážky pohotovostného policajného útvaru a Finančnej správy SR. Športové i vedomostné aktivity si pre deti pripraví rezort školstva a svoj edukačný stánok s ukážkami prvej pomoci tu bude mať ministerstvo zdravotníctva.

Na západnej terase Bratislavského hradu sa návštevníci budú môcť stretnúť s poslankyňami a poslancami Národnej rady SR a ich poslaneckými klubmi, pričom stanovištia v tomto priestore budú mať aj nezaradené poslankyne a poslanci, ktorí v súčasnosti nepôsobia v žiadnom poslaneckom klube.

Tradične bude mať verejnosť počas celého dňa voľný prístup aj do priestorov Bratislavského hradu, kde sa nachádzajú expozície Slovenského národného múzea. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj reprezentačné priestory, ktoré bežne nie sú prístupné pre verejnosť – Prijímaciu sálu, Veľkú rokovaciu sálu, Zrkadlovú sieň a Porcelánový kabinet, ktoré slúžia prevažne na oficiálne prijímanie zahraničných ústavných činiteľov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk