Parlamentné voľby 2016: Čo nás čaká vo volebnej miestnosti

voľby
ilustračné: SITA

V sobotu sa budú konať voľby do Národnej rady SR. Prinášame vám niekoľko dôležitých informácií, ktoré by ste mali vedieť pred vstupom do volebnej miestnosti.

Čo si mám vziať so sebou? Po príchode do volebnej miestnosti sa volič preukáže komisii občianskym preukazom. Ak volí mimo svojho volebného okrsku, predloží aj prenosný voličský preukaz.

Ako prebieha voľba? Okrsková volebná komisia vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku s pečiatkou obceVolič vzápätí vlastnoručným podpisom do zoznamu voličov potvrdí, že hlasovacie lístky prevzal. Následne sa volič odoberie do osobitného priestoru určeného na voľbu. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.

Ako sa vypĺňa hlasovací lístok? Volič si vyberie jeden hlasovací lístok kandidujúcej strany/hnutia, ktorej sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Na lístku môže „zakrúžkovať“ aj mená konkrétnych kandidátov (najviac však štyroch), ktorým chce dať svoj prednostný hlas. Ak volič zakrúžkuje viac ako štyroch kandidátov, taký hlasovací lístok sa bude počítať v prospech kandidujúceho subjektu a na prednostné hlasy sa nebude prihliadať. Lístok následne vloží do obálky a vhodí do volebnej schránky/urny.

Čo ak som sa pomýlil? Ak sa volič pri vypĺňaní hlasovacieho lístku pomýli, komisia mu vydá na požiadanie za nesprávne upravené hlasovacie lístky nové. Nesprávne upravené lístky vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých hlasovacích lístkov.

Čo ak potrebujem pomoc? Ak volič nemôže sám upraviť lístok (kvôli zdravotnému postihnutiu alebo preto, že nemôže čítať alebo písať), musí to oznámiť pred hlasovaním komisii. Má právo si vziať so sebou inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila do obálky a v jeho prítomnosti ju vhodila do urny. Členovia volebnej komisie nesmú voličom upravovať lístky, ani vkladať obálku do urny.

Čo ak nemôžem prísť osobne? Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec/okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

Čo s nepoužitými lístkami? Nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené lístky treba odložiť do zapečatenej schránky na to určenej. V opačnom prípade sa volič dopustí priestupku a hrozí mu pokuta 33 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk