Pásový opar

Stiahnut 2.jpg
Foto: Getty Images

Pásový opar je infekčné kožné ochorenie vírusového pôvodu, ktorého pôvodcom je vírus Varicella zoster, pričom tento vírus sa môže v tele ukrývať aj bez prepuknutia choroby. Je teda prenosný, pričom má vysokú infekčnosť a veľakrát je opakovaný. Ochorenie prepukne pri potlačení alebo oslabení imunitného systému organizmu, prípadne na podklade nejakého stresového alebo vyčerpávajúceho faktoru, ktorý pôsobí na človeka. Najviac postihuje toto ochorenie ženy vo veku nad 50 rokov, ale vyskytuje sa aj u detí, avšak je možné sa voči tomuto vírusu aj zaočkovať, keĎže už existuje aj vakcína.

Charakteristika

Čo je pásový opar? Herpes zoster, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, je bolestivé infekčné ochorenie kože, ktoré má vírusový pôvod, avšak nemusí sa vždy okamžite po infikovaní vírusom prejaviť. Niekedy môže vírus byť len v latentnej fázy a v prípade oslabenia organizmu napríklad stresom, fyziologicky alebo ak príde k zníženiu imunity, prepukne choroba. Najčastejšie v latentnej podobe vírus pretrváva v nervových bunkách v organizme, konkrétne ide o spinálne ganglie.

Inkubačná doba je obvykle jeden až dva týždne, pričom obvykle sa pásový opar objavuje po preliečení pravých kiahní, kedy je síce predošlá choroba zničená, ale vírus v organizme pretrval. Po preliečení pásového oparu už prichádza k zničeniu aj všetkých vírusov v tele. Vírus sa môže preniesť aj na inú osobu, ktorej organizmus sa ešte s ním nestretol, pričom v tomto prípade prichádza u novo infikovanej osoby spravidla najprv k objaveniu nie pásového oparu, ale práve kiahní. Prenos infekcie je teda možný a nákaza je pomerne častá.

Príčiny

Táto kožná choroba je vírusového pôvodu spôsobená vírusom Varicella zoster, ktorý spôsobuje aj pravé kiahne. Po ich preliečení v organizme však vírus v nervových bunkách zostáva v latentnej fáze a k jeho aktivácii príde najčastejšie pri oslabení nervového systému prirodzene alebo na základe liekov. Spúšťacími faktormi môžu byť ale aj fyziologické vyčerpanie a vysilenie organizmu, stres, úraz, šok, poruchy výživy alebo rôzne vyčerpávajúce psychické stavy.

Príznaky

Ochorenie začína pomerne nenápadne a to pálením alebo pichaním v miestach, kde sa neskôr objavia červené škvrny ako prvé príznaky. Tie postupne vystupujú nad pokožku na tele a vzniká tak pľuzgier. V ňom sa hromadí tekutina, ktorá žltne, kalí sa a neskôr vznikne chrasta. Po istom čase chrasta odpadne. Najčastejšie miesto, kde sa tieto príznaky vyskytujú, sú na bruchu, genitáliách, chrbte, tvári, bedrách, nohe, zadku a výnimočne postihuje aj oko. Najčastejšie sa výsev týchto pľuzgierov a začervenaných škvŕn objavuje v spojitých pruhoch nadväzuje na seba.

Okrem tohto charakteristického príznaku, ktorým sa ochorenie prejavuje navonok, sprevádza pásový opar aj niekoľko ďalších symptómov, ktoré naznačujú prítomnosť aktívnej vírusovej infekcie v organizme. Ide najmä o mierne zvýšenú telesnú teplotu, vysilenosť, svalovú slabosť, malátnosť a zväčšené lymfatické uzliny v dôsledku imunitnej reakcie organizmu proti aktivovanému vírusu. Niekedy sa môžu objaviť aj zažívacie problémy, naopak horúčka je veľmi zriedkavá. Typická je aj bolesť na pokožke.

Diagnostika

  • Po prvotnom výskyte príznakov človek obvykle najskôr navštívi všeobecného a praktického lekára, ktorý na základe anamnézy a vonkajších prejavov môže vysloviť podozrenie práve na výskyt pásového oparu
  • Dôležité je ale potvrdiť diagnózu a to na základe špecializovaného virologického a sérologického vyšetrenia
  • U pacienta sa musí aj zisťovať prítomnosť jednak samotného vírusu Varicella zoster a jednak aj prítomnosť špecifických protilátok v organizme

Informácie o pásovom opare

Priebeh

Pásový opar začína najprv bolesťami v miestach budúceho výsevu a začervenania pokožky, obvykle teda najviac na krku, hrudníku a chrbte. Neskôr sa už objavia prvé pľuzgiere, ktoré sa postupne naplnia tekutinou a vzniká chrasta. Miesto je bolestivé a človek má nepríjemné pocity, pričom výsev je obvykle súvisí a v pásoch, preto sa ochoreniu hovorí aj pásový opar. Človek zároveň pociťuje vysilenie a malátnosť, niekedy je prítomná aj teplota. Obvykle po pár dňoch chrasty odpadnú.

Pásový opar a tehotenstvo

Tehotenstvo je obdobie, kedy je žena citlivejšia na okolité podnety a zároveň všetko, čo ovplyvňuje ju, vplýva ja na plod. Na rozdiel od ovčích kiahní nespôsobuje ale pásový opar v tehotenstve až tak často problémy s plodom alebo jeho poškodenie, ale platí, že napríklad pred plánovaným tehotenstvom je lepšie sa zaočkovať a v tomto prípade sa očkuje dvoma dávkami. Podobne ako pri iných chorobách aj tu je lepšie prevenciou predísť výskytu pásového oparu počas tehotenstva ako sa neskôr vysporadúvať s následkami.

Riziko poškodenia plodu je najčastejšie v prvej polovici tehotenstva, prípadne v čerstvom novorodeneckom období môže dieťa byť postihnuté najviac vtedy, ak došlo k infekcii krátko pred pôrodom. V rámci prevencie je teda lepšie, aby sa budúce matky alebo tehotné mamičky vyhýbali rizikovým oblastiam s väčším výskytom pásového oparu a neprichádzali zbytočne do kontaktu s ľuďmi, ktorí túto chorobu majú, najmä ak majú pľuzgiere, ktoré sú najviac infekčné a hrozí prenos infekcie. Aj preto je lepšie zvýšiť hygienické opatrenia a neprichádzať do priameho kontaktu s postihnutými ľuďmi.

  • V rámci infekcie počas obdobia tehotenstva môže prísť počas vnútromaternicového vývoja k rôznym druhom problémov vývoja a k poškodeniu plodu, najčastejšie ide o vývojové chyby končatín, očí, lebky, mozgu, ktoré je možné zistiť v niektorých prípadoch aj počas tehotenských zobrazovacích vyšetrení a ktoré môžu spôsobiť vážne deformácie plodu
  • Plod môže byť vírusom Herpes Zoster, ktorý pásový opar spôsobuje, nakazený tzv. transplacentárnou cestou prechodom z matky na plod, ale okrem ohrozenia plodu samotná choroba môže spôsobiť aj problémy v organizme matky
  • Najviac rizikové sú matky, ktoré neprekonali do obdobia tehotenstva ani ovčie kiahne, pretože spravidla po infikovaní vírusom sa u nich prejaví toto ochorenie ako prvé a až opakujúca sa infekcia sa prejavuje pásovým oparom, čo je však už po období tehotenstva

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči pásový opar – herpes zoster?

 Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk