Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spojena bratislava1.jpg
J&T Real Estate
8. decembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Petíciu proti projektu Spojená Bratislava podpísalo zatiaľ asi 900 ľudí

Občianska iniciatíva Slobodné mesto spustila petíciu proti projektu Spojená Bratislava, ktorý zahŕňa vybudovanie nového moderného centra na oboch brehoch Dunaja od mosta Lafranconi po Prístavný most. Petíciu už podpísalo takmer 900 ľudí. O projekte bude vláda rokovať v stredu na budúci týždeň.

„Sme vážne znepokojení informáciou, že podpredseda vlády Peter Pellegrini sa rozhodol predložiť na rokovanie vlády návrh na schválenie významnej investície pre spoločný projekt Spojená Bratislava investorom HB Reavis a J&T Real Estate bez súhlasu hlavného mesta Bratislava a dotknutých mestských častí Staré Mesto, Petržalka a Ružinov,“ píše sa v petícii. Signatári vyzývajú vládu, aby neschválila návrh na udelenie štatútu významnej investície Spojenej Bratislave a aby rešpektovala nesúhlasné stanoviská hlavného mesta a mestských častí.

Iniciátori petície tvrdia, že štatút významnej investície pre tento projekt je neakceptovateľný, pretože nespĺňa elementárne parametre verejného záujmu. Ako významná investícia umožní vyvlastňovanie pozemkov v prospech súkromných spoločností ako aj oslobodenie investorov od poplatku za rozvoj. Investori tiež budú môcť urýchliť územné konanie, ktoré nemusí byť v súlade s platným územným plánom. Petícia uvádza, že betónovanie podzemných garáží až do hĺbky 15 m pozdĺž dunajského brehu a plánované posunutie protipovodňovej hrádze spôsobuje už dnes narušenie hydrologických podmienok Dunaja a spomalenie prietoku spodných vôd do Žitného ostrova. Hrozí tiež nekontrolovaný pohyb vrakunskej toxickej skládky.

Jeden zo signatárov petície, environmentalista Mikuláš Huba vyzval obyvateľov Slovenska, aby túto petíciu podporili a využili všetky ďalšie legálne prostriedky na zabránenie tejto investícii. „Vládna podpora takejto neprijateľnej investície proti vôli samosprávy a občanov by bola aj popretím elementárnych zásad demokratického fungovania štátu. Ide o ďalší škandalózny prejav arogancie moci peňazí. Vláda, pokiaľ naozaj slúži ľuďom tejto krajiny, by mala urobiť všetko proti tomu, aby sa projekt Spojená Bratislava realizoval, a nie ho ešte podporovať,“ zdôraznil Huba. Zároveň vyzval poslancov, aby urýchlene prijali novelu zákona o podpore významných investícií, ktorý je podľa neho zneužiteľný na podobné protispoločenské účely.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X