Petíciu za vytvorenie mestskej pláže pri Dunaji podpísalo približne 4 500 ľudí

Lido_kolaz.jpg
SITA

Petíciu za vytvorenie mestskej pláže a za zachovanie činnosti vodákov v priestore Lida na časti nábrežia Dunaja v Petržalke podpísalo približne 4 500 signatárov a odovzdali ju hlavnému mestu SR Bratislave.

Na verejnej prezentácii občianskeho návrhu Lido Lagúna v budove Spolku architektov Slovenska v Bratislave to povedal člen petičného výboru Martin Mišík. Cieľom petície je, aby bratislavské mestské zastupiteľstvo tento zámer prerokovalo a prijalo uznesenie v štyroch bodoch. „Prvým je nechať vypracovať štúdiu, ktorá by tento zámer rozpracovala a zapracovať túto štúdiu do územno-plánovacej dokumentácie,“ pripomenul.

Petičný výbor požaduje aj to, aby mesto hľadalo možnosti na uskutočnenie tohto návrhu a zaradilo ho do svojich priorít. Poslednou požiadavkou je, aby tu zachovali činnosť vodákov. Mišík verí, že sa petícia dostane pred bratislavských mestských poslancov.

VIZUALIZÁCIE: Lido Lagúna
Vizualizácia občianskeho návrhu Lido Lagúna na riešenie časti nábrežia Dunaja v Petržalke. Foto: SITA

Návrh projektu Lido Lagúna predstavili jeho autori Matúš Janota a Martin Mišík. Občiansky návrh vznikol spojením iniciatívy vodohospodárov a architektov s aktivistami, občianskymi združeniami a vodákmi z miestnych klubov. Ako pripomenuli, nepovažujú ho za uzavretý, ale za riešenie budúcej podoby a využitia tohto územia. To podľa nich patrí v Bratislave medzi posledné, ktoré umožňujú priamy kontakt s riekou. Ide o priestor medzi Starým mostom a Prístavným mostom v Bratislave, konkrétne pre pláž vytypovali miesto pri Moste Apollo.

Tam je však chránené územie Soví les a tak organizátori petície riešia tento fakt s ochrancami prírody. „Dnes sme sa dozvedeli, že by chceli a uvítali zakomponovať plážový breh do tohto územia,“ spomenul Mišík.

Prvé zmienky o Lide ako o kúpeľoch na pravom brehu Dunaja sa zachovali z roku 1927. V tom období mal Dunaj plytké brehy, ktoré pomaly prechádzali do piesočnatej pláže. Začiatkom 20. storočia patrilo Lido spolu s ďalšími miestami na kúpanie k známym bratislavským adresám, kde sa ľudia stretávali po práci alebo po škole. Dalo sa sem doplávať priamo po Dunaji alebo doviezť električkou, ktorá v minulosti premávala do Petržalky.

Kúpalisko tvorili upravený štrkový breh Dunaja a malý drevený bazén, do ktorého pritekala riečna voda. V medzivojnovom období tam priviezli palmy z botanickej záhrady. Postupne pribudol k malému drevenému aj väčší betónový bazén s murovanými tribúnami na ležanie či sedenie, kabínky, sprchy, stánky s občerstvením, volejbalové ihrisko a pingpongové stoly.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk