Petržalčania spájajú sily proti výstavbe v okolí Chorvátskeho ramena, chcú zasiahnuť formou petície

Petícia proti výstavbe
Foto: archív Bratislavadeň, mojapeticia.sk - koláž Bratislavadeň

V bezprostrednej blízkosti Chorvátskeho ramena majú vyrásť budovy s niekoľkými poschodiami.

V okolí Chorvátskeho ramena bolo kedysi veľa zelene. Rokmi sa však z nej ukrajovalo, časť išla na výstavbu či budovanie električkovej trate.

Prvá etapa výstavby

Najnovšie sa opäť chystá výstavba a to na území, ktoré je severne od Romanovej ulice, zo západu vymedzené Chorvátskym ramenom a z východu plánovaným predĺžením električkovej trate.

Spoločnosť Petržalka City predložila zámer I. etapy výstavby do EIA (posudozovanie vplyvov na životné prostredie). V zámere sa uvádza, že cieľom je vybudovať nové centrum Petržalky v súlade so strategickými dokumentmi Hlavného mesta SR a Manuálom rozvoja územia Petržalka City, ktorý bol dokončený v januári tohto roka. Projekt je dlhodobý, bude pripravovaný po etapách s približnou dobou dokončenia 10 rokov.

Petícia proti výstavbe
Na tomto mieste by sa malo začať s výstavbou I. etapy. Foto: enviroportal.sk

Počas prvej etapy sa vybudujú stavebné objekty na účely bývania, obchodu, služieb, športu či administratívy. Počas výstavby pribudnú spevnené plochy, parkovacie stojiská, sadové úpravy a napojenia na príslušné prípojové body inžinierských sietí.

V zámere sa ďalej uvádza, že nové bytovky budú mať maximálne 15 nadzemných podlaží a maximálne 4 podzemné podlažia. Celková zastavaná plocha predstavuje 3049,2 metrov štvorcových a pribudnúť by malo 469 parkovacích miest.

Štyri nové objekty

Súčasťou bude mestský dom B1, ktorého vyššie podlažia sa skladajú z dvoch funkčných celkov. Južná časť bude mať obytnú funkciu a severná časť bude určená pre administratívne priestory. Ďalej pribudnú bytové domy C1 a C3. Dom C1 je väčší a bude mať 15 nadzemných podlaží, v C3 nájdeme 7 nadzemných podlaží. Dominantou južného námestia bude objekt C2.

Na bývanie budú určené objekty B1, C1 a C3. V budovách si bude možné zakúpiť až šesťizbové byty. Odhadovaný počet obyvateľov novej časti je 542 a na predaj 199 bytov.

Developer predpokladá, že výstavba začne v štvrtom kvartáli budúceho roka. Odhaduje, že práce skončia v druhom kvartáli 2025 a začiatok prevádzky bude následne v treťom kvartáli 2025.

Petícia proti výstavbe
Plánované objekty. Foto: enviroportal.sk
Petícia proti výstavbe
Plánované objekty. Foto: enviroportal.sk

Petržalčania sa bránia

So zámerom developera miestni obyvatelia nesúhlasia a spísali petíciu za záchranu okolia, na ktorom sa začiatok výstavby plánuje. Do dnešného dňa ju podporilo viac ako 1500 ľudí.

Organizátori petície argumentujú tým, že finálna štúdia centrálnej rozvojovej osi od spracovateľa navrhuje maximálne štvorpodlažné až šesťpodlažné budovy či tým, že zastupiteľstvo Petržalky v pripomienkach k tejto štúdii navrhlo v danom území zástavbu vypustiť.

Organizátori ďalej žiadajú, aby Petržalka začala vo veci konať a to tak, aby spustila obstarávanie územného plánu na celé územie centrálnej rozvojovej osi, inak hrozí bezohľadné zastavanie okolia Chorvátskeho ramena. Obrátili sa aj na primátora Valla a magistrát.

Miestny úrad sa bráni tým, že výstavbu už nemôže zastaviť a nie je možné nariadiť stavebnú uzáveru. Viac si o stanovisku miestneho úradu môžete prečítať tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk