Petržalka bojuje proti nebezpečným stromom, orezáva stromy kvôli bezpečnosti

Kolaz bratislava stromy zelen orezy.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Petržalka čelí nečakanému úkazu – totemy, orezané stromy, vzbudzujú zvedavosť aj obavy. Avšak, za týmito tajomnými útvarmi sa skrýva dôležitá snaha o zachovanie bezpečnosti a ochranu životného prostredia.

V poslednom čase sa v Petržalke objavili zvláštne úkazy, ktoré pravdepodobne neunikli vašej pozornosti – orezané stromy, pripomínajúce prastaré totemy. Nejde však o žiaden umelecký zásah, ale o dôležitú záležitosť týkajúcu sa bezpečnosti a ochrany životného prostredia.

Väčšina týchto orezaných stromov, nazývaných totemy, sú invázne druhy, ktoré musia byť podľa zákona odstránené, pretože ohrozujú pôvodné druhy a ich biotopy. Aj keď nie všetky orezané stromy sú invázne, väčšina z nich budú v určitom čase nahradené novými. Dovtedy však predstavujú riziko pre okolie a preto je nevyhnutné ich orezať.

Proces odstránenia inváznych druhov je zložitý a zahŕňa chemickú injektáž a následné monitorovanie počas dvoch rokov, kedy stromy vysychajú. Počas tohto obdobia sú dreviny kontrolované, dochádza k opíleniu konárov, ktoré predstavujú pre strom záťaž a pre okolie nebezpečenstvo.

V prípade, že je drevina suchá, nasleduje jej výrub, pričom na celý proces dohliadajú odborníci z referátu životného prostredia. Po výrube starých stromov sa lokalita preverí aj z hľadiska priestorových daností územia a inžinierskych sietí, aby bola zabezpečená vhodná výsadba nových stromov.

Následne sa starostlivo vyberú nové, zdravé stromy na výsadbu, ktoré budú nielen ozdobou, ale aj prínosom pre Petržalku. V prvej polovici roka 2024 sa na zelenom sídlisku objaví 72 nových stromov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk