Petržalka by chcela od novembra spustiť pilotný parkovací systém preferujúci obyvateľov tejto mestskej časti

parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta petržalka bratislava
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Systém umožní obyvateľom Petržalčanom parkovať 24 hodín sedem dní v týždni bezplatne.

Bratislavská mestská časť Petržalka plánuje od 1. novembra spustiť pilotný parkovací systém, ktorý chcú zaviesť najprv v časti Dvory a postupne ho zavedú na celom území Petržalky. Cieľom tohto projektu je preferovať obyvateľov s trvalým pobytom v tejto mestskej časti.

Je to medzikrok, ktorého cieľom je zaviesť nejaké pravidlá, zbierať dáta, ktoré potom môže využiť mestská parkovacia politika už v ostrom nábehu. Naším primárnym cieľom je primať ľudí, aby si prehlasovali trvalý pobyt,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka.

Pilotný parkovací systém má byť po schválení všeobecne záväzného nariadenia (VZN) na septembrovom mimoriadnom zastupiteľstve spustený od 1. novembra 2019. Systém umožní obyvateľom s trvalým pobytom v Petržalke parkovať 24 hodín sedem dní v týždni bezplatne.

Vodiči, ktorí nemajú trvalý pobyt v Petržalke, budú môcť parkovať na vyznačených miestach v nočných hodinách za poplatok jedno eur za hodinu a v časoch od 8.00 do 18.00 hod., vrátané víkendov, umožní mestská časť nerezidentom parkovať zadarmo v prípade, že sa zaregistrujú do príslušnej aplikácie.

Regulované parkoviská

Parkovacie miesta označia modrými čiarami a pri vstupe umiestnia značku, ktorá informuje vodičov o regulovanom parkovisku. Biele dopravné značenie na zemi ostáva ako staré značenie pre parkoviská, ktoré nebudú zatiaľ regulované. Prevádzku parkovacieho systému zabezpečí mestská časť a kontrolovať ju má mestská polícia.

Naším cieľom určite nie je hneď pri prvom raze dotyčného pokutovať,“ uviedol Hrčka. Podľa starostu dotyčného najprv upozornia, ale ak zopakuje svoj prehrešok, tak pristúpia k pokutám a odtiahnutiu auta.

Petržalka chce taktiež umožniť ľuďom, ktorí nemajú v tejto mestskej časti trvalý pobyt, prehlásiť si ho. Obyvateľom, ktorým ich nájomca nedovolí prihlásiť si trvalý pobyt, umožní Petržalka prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt.

Pridajú sa aj ostatné MČ

Petržalka zverejní návrh VZN, ktoré môžu ľudia pripomienkovať. „My zverejňujeme návrh VZN, lebo to mestské je síce schválené, ale účinné až od 1. januára 2021, čiže my potrebujeme schváliť naše vlastné VZN. Teraz ho vyvesíme a budeme zbierať pripomienky verejnosti,“ povedal Hrčka.

Podľa starostu Petržalky chcú do prvej polovice budúceho roka zaviesť regulované parkovanie kompletne v celej mestskej časti, najskôr na parkoviskách a postupne pribudnú aj kolmé parkovacie miesta a parkovacie miesta pri cestách. „Veríme, že ku koncu roka 2020 budeme vedieť mestu odovzdať 80 – 90 percent vyznačených a zaregulovaných parkovacích miest,“ dodal Hrčka.

Do pilotných parkovacích systémov sa plánujú zapojiť aj ďalšie metské časti. „Určite to bude Nové Mesto, ktoré pôjde do pilotného projektu, a myslím, že aj Ružinov. V prípravách sú pomerne ďaleko, podobne ako Petržalka, pretože ten tlak obyvateľov z niektorých štvrtí v mestských častiach je takisto veľký a myslím si, že to majú celkom dobre rozpracované,“ dodal Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk