Petržalka dohodla lepšie podmienky. EEI dostane za parkovacie karty menej

Parkovanie v Petržalke
Foto: ilustračné, SITA

Vedeniu mestskej časti sa podarilo vyrokovať lepšie podmienky zmluvy s investorom, ktorý má v najväčšej bratislavskej mestskej časti vybudovať systém rezidenčného parkovania. Na utorňajšej verejnej prezentácii to oznámilo vedenie samosprávy.

„Spoločnosť EEI dostane z parkovacích kariet menej peňazí, výrazne sme posunuli riešenie krátkodobých návštev mimopetržalských vodičov a záväzne sa obe strany dohodli, že celá investícia súkromného investora do vybudovania parkovacieho systému ostane aj po ukončení zmluvy majetkom mestskej časti,“ povedal prvý zástupca starostu Petržalky Ján Bučan.

Pôvodne mal mať investor z každej – rezidentskej i abonentskej – predanej parkovacej karty 48 eur s DPH ako odplatu za investovanie svojich peňazí do parkovania a následnej sedemročnej údržby parkovacích miest. Po niekoľkotýždňových rokovaniach pristúpil na sumu 32 eur.

„Jednoznačne treba uviesť na pravú mieru, že nejde o zisk koncesionára, ale o odplatu za službu, ktorú nám poskytne a ktorú v úvode zaplatí zo svojho,“ povedal prednosta Miestneho úradu Miroslav Štefánik. Tým podľa neho investor na seba preberá ešte väčšie riziko, keďže zdroje budú generované výlučne z predaja parkovacích kariet.

Uprednostnení a zvýhodnení budú Petržalčania, no aj návštevníci budú mať viacero možností, kde zaparkovať. Budú mať k dispozícii 5 – 20 % kapacít, vyčlenených pre nerezidentov, možnosť kúpiť si abonentskú kartu alebo po novom aj možnosť zaparkovať na rezidentských miestach, a to počas dňa od 8. do 17. hodiny.

„O problémoch vieme všetci, povinnosťou nás, volených funkcionárov, je prísť s návrhom riešenia. To sme aj urobili. Tí poslanci, ktorým na Petržalke reálne záleží, návrh pripomienkujú a vylepšujú, čoho výsledkom sú aj vyrokované zmeny zmluvných podmienok. Iní blogujú, hejtujú a kritizujú. Petržalčania si urobia sami obraz o tom, čo im na konci dňa pomôže viac. Pretože tu niet víťaza. Môže byť len porazený a tým bude Petržalčan, ktorý nebude mať kde zaparkovať,“ komentoval atmosféru prípravy parkovacej politiky starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Na verejnej prezentácii sa zúčastnilo približne 300 ľudí, trvala šesť a pol hodiny a vyvolala množstvo otázok, ale aj emócií.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk