Petržalka kupuje budovu pre novú škôlku v Slnečniciach, jej cena je jeden milión eur

Slnecnice budova kupa skolka.jpg

Po viacerých rokovaniach so zástupcami vlastníkov bola cena znížená z pôvodných 1,75 mil. eur na jeden milión eur.

Petržalka schválila kúpu budovy pre novú škôlku v štvrti Slnečnice za jeden milión eur. Rozhodli o tom petržalskí poslanci na dnešnom zastupiteľstve.

Po viacerých rokovaniach so zástupcami vlastníkov v zmysle poverenia miestnym zastupiteľstvom bola ponuka aktualizovaná a cena za budovu znížená z pôvodných 1,75 mil. eur s DPH na jeden milión eur s DPH.

Táto cena je dobrým kompromisom medzi navrhovanou a pôvodnou cenou. A na základe dohôd s ostatnými poslancami bude nepriamo financovaná zo zaplateného poplatku za rozvoj z tejto lokality,“ uviedol petržalský poslanec a predseda klubu Team Vallo Pavol Škápik.

Nová časť Petržalky

Zóna Slnečnice je novou časťou Petržalky. „Jej rozvoj v podobe nových domov a bytov rýchlo napreduje a už teraz je možné pozorovať viacero neriešených problémov s touto lokalitou. S odhadovaným počtom 18-tisíc obyvateľov, ktorí budú žiť v približne 8 400 bytoch, ide o jednu z najväčších nových lokalít v Bratislave aj na celom Slovensku,“ upozornil Škápik.

Ako dodal, rozširovanie siete verejných materských a základných škôl by mala byť priamoúmerná novej výstavbe.

Nedostatok miest v škôlkach

Nedostatkom miest v škôlkach trpí celá Petržalka, preto si podľa Škápika urýchlené riešenie situácie vyžaduje zapojenie a spoluprácu rôznych aktérov.

Obyvatelia Slnečníc svoj záujem a potrebu prejavili aj petíciou, a samospráva aktívnymi rokovaniami s developerom.

A prvým krokom je kúpiť budovu v zóne Viladomy od developerov,“ skonštatoval Škápik. „Teraz máme v tomto území veľa mladých rodín s deťmi, preto aj táto potreba miest v škôlkach je enormná. Táto demografická vlna sa bude do budúcna meniť, a tým, že ten objekt bude v našom vlastníctve, bude vedieť samospráva ďaleko pružnejšie reagovať. Za 20 – 30 rokov tam môže vzniknúť napríklad zariadenie pre seniorov,“ doplnil.

Ľudia bez trvalého pobytu

Úprava, údržba, ale aj vybavenie takejto budovy je financované nielen z poplatku za rozvoj, ale aj z daní z nehnuteľností a z daní z príjmu fyzických osôb.

Pritom však práve časť Slnečnice je oblasťou, kde podľa analýz býva výrazné množstvo ľudí bez trvalého pobytu.

Samospráva preto apeluje na obyvateľov Slnečníc, aby si zmenili trvalé bydlisko a priniesli tým viac prostriedkov do petržalského rozpočtu na financovanie podobných projektov v okolí.

Poplatok za rozvoj

Zastupiteľstvo už v minulosti prijalo materiál, ktorým chcelo dať developerom signál o spolupráci.

Prijali a odsúhlasili sme, že minimálne 80 percent zdrojov vyzbieraných na týchto územiach cez poplatok za rozvoj budeme vracať späť do týchto území za účelom budovania verejných materských škôl a základných škôl. Tieto budú vo vlastníctve mestskej časti a budú zaradené do siete zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Vyzbierané financie teda nebudú použité v iných lokalitách Petržalky. Týmto krokom očakávame racionálne návrhy a diskusiu s developermi k výstavbe verejných škôl a škôlok,“ uzavrel Škápik.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk