Petržalka má schválenú koncepciu školstva, obsahuje jeho silné i slabé stránky

trieda, škola, učiteľ
Foto: ilustračné, SITA

Školstvo na území Petržalky od roku 2000 po súčasnosť, financovanie základných (ZŠ) a materských škôl (MŠ) i strategické ciele v rozvoji škôl a škôlok sú súčasťou Koncepciu rozvoja škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Bratislava-Petržalka na roky 2016 – 2023.

Koncepciu schválili petržalskí miestni poslanci na májom zasadnutí zastupiteľstva. Ako pred poslancami povedal prednosta mestskej časti Miroslav Štefánik, v koncepcii je aj analýza, ktorá popisuje slabé a silné stránky petržalského školstva a ambíciou je zadefinovať, ako pri slabých stránkach postupovať. Podľa Štefánika koncepcia sa nezameriava len na aktuálne problémy, má definovať aj vývoj školstva a definovať aj zákony, ktorými sa predškolské alebo školské zariadenia v Petržalke riadia.

Cieľom koncepcie je podrobnejšie rozpracovanie jednotlivých opatrení stanovených v rozvoji školskej infraštruktúry v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mestskej časti na roky 2016 – 2023. Koncepcia vytyčuje krátkodobé a strednodobé ciele pre ďalšie zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania, jej efektívnosti a poskytovania čo možno najkomplexnejších služieb pre deti a žiakov v petržalských školách a škôlkach. Obsah koncepcie tiež napríklad tvoria personálne zabezpečenie výchovy a vzdelávania v ZŠ a MŠ, východiská a analýza školstva v Petržalke i legislatívne východiská v oblasti regionálneho školstva.

Koncepcia obsahuje aj príležitosti na zníženie energetickej náročnosti prevádzok MŠ a ZŠ. V dokumente sú aj grafy, jeden z nich znázorňuje využitie kapacít základných škôl od školského roku 2000/2001 do školského roku 2015/2016. Nachádza sa tam aj zoznam základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti i tabuľka, ktorá dokumentuje aj dátum otvorenia jednotlivých ZŠ. Dokument prináša informácie tiež o tom, že priemerný vek objektov petržalských základných škôl je 32 rokov. K dvom najstarším školám patria ZŠ Dudova 2, ktorá existuje 39 rokov a ZŠ Lachova, ktorú otvorili pred 37 rokmi.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk