Petržalka mapovala stromy, aby ich mala pod kontrolou

Výrub vianočného stromčeka
ilustračné: SITA

Na stav petržalských stromov sa pozrela mestská časť, ktorá dala v priebehu roku 2017 odbornej firme vypracovať hodnotenie stromov v areáloch našich materských a základných škôl.

K rozhodnutiu vykonať inventarizáciu stromov pristúpila z dôvodu vytvorenia bezpečného prostredia pre žiakov, pedagogický personál, ako aj návštevníkov hodnotených areálov. Cieľom posúdenia bolo okrem iného zistiť zdravotný stav stromov, ich stabilitu, perspektívu do budúcna, vitalitu či spôsob ošetrenia.

Odborníci zmapovali približne 3 500 stromov v 23 materských a 10 základných školách, pričom stromy, ktoré by mohli byť bezprostredným ohrozením, už boli odstránené. Mapu so všetkými mapovanými územiami s presným počtom skúmaných stromov nájdete na stránke Stromy pod kontrolou, kde sa dozviete aj zaujímavosti zo života konkrétnych stromov. Môžete, napríklad, vidieť ich názvy, priemer kmeňa, výšku alebo fyziologický vek daného jedinca.

Materiál z projektu bude mestská časť v spolupráci so Strediskom služieb školám a s Verejnoprospešnými službami Petržalka využívať aj pri určovaní spôsobu údržby stromov. Vo vegetačnom období sa bude podľa naliehavosti vykonávať zásah do korún stromov, či už pôjde o ošetrenie alebo vyrúbanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk