Petržalka oslavuje okrúhle výročie od svojho vzniku, pripravujú aj viaceré podujatia

Kolaz petrzalka vystavba.jpg
Foto: Mestská časť Bratislava-Petržalka, Karol Kleibl, GettyImages - koláž BratislavaDen.sk

Čoskoro uplynie presne polstoročie, odkedy bol položený základný kameň najväčšieho sídliska.

Sídlisko v Petržalke oslavuje 50 rokov od svojho vzniku. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, pri tejto príležitosti pripravuje samospráva viaceré podujatia.

V nedeľu 2. apríla uplynie presne polstoročie, odkedy bol na Námestí hraničiarov slávnostne položený základný kameň najväčšieho sídliska na Slovensku i v celej strednej Európe,“ uviedla hovorkyňa.

Viaceré spomienkové podujatia

Pri príležitosti 50. výročia novej Petržalky organizuje mestská časť spolu so svojimi organizáciami – kultúrnymi zariadeniami a miestnou knižnicou, ale aj partnermi viaceré spomienkové podujatia, ktoré sa uskutočnia počas celého roka.

Zdroj_karol_kleibl.jpeg
Foto: Mestská časť Bratislava-Petržalka, Karol Kleibl

V rámci programu pripravujú výstavy dobových fotografií Petržalky, odborné prednášky či náučné prechádzky so sprievodcami. „V duchu výstavby sídliska budú ladené aj hudobné vystúpenia, filmy premietané v oboch samosprávnych kinách a tiež komunitné podujatia,“ dodala Halašková.

Prvé historické zmienky

Celoročnú sériu aktivít a podujatí samospráva odštartuje v nedeľu 2. apríla o 16.00 hod. v parku na Námestí hraničiarov otvorením výstavy dobových fotografií z výstavby Petržalky v sprievode hudobného kvarteta a za účasti starostu Petržalky Jána Hrčku. Predbežný harmonogram všetkých podujatí nájde verejnosť na webe Petržalky, kde ho budú priebežne aktualizovať.

Prvé historické zmienky o organizovanom osídlení na území Petržalky pochádzajú z roku 1225 a v postavení slovenskej obce dovŕši tento rok už 104 rokov svojej existencie.

Zdroj_karol kleibl.jpeg
Foto: Mestská časť Bratislava-Petržalka, Karol Kleibl

Oficiálne sa ňou Petržalka, vtedy Engerau, stala v kontexte Československej republiky 14. augusta 1919 po dohode veľmocí po I. svetovej vojne a vymanení z nadvlády Maďarska.

Základný kameň novej Petržalky

Éra sídliska aké poznáme dnes odštartovala až začiatkom 70. rokov počas komunizmu,“ vysvetlila Halašková s tým, že jeho výstavba začala schválením územného rozhodnutia v marci 1973.

V apríli toho istého roka na dnešnom Námestí hraničiarov položili základný kameň novej Petržalky. Stavebné práce pozostávali z viacerých etáp.

Zdroj_kamil beladic.jpeg
Foto: Mestská časť Bratislava-Petržalka, Kamil Beladič

Prvú skupinu súborov stavieb Háje stavali v rokoch 1973 – 1979, následne výstavbu presunuli do južnej časti – Lúky a poslednou etapou boli Dvory, kde stála pôvodná dedina Petržalka. Výstavbu územia Centrum vzhľadom na rok 1989 za bývalého režimu neukončili.

50_rokov_sidliska_petrzalka_pozvanka.jpg
Foto: Mestská časť Bratislava-Petržalka

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk