Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_7242.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SITA/Peter Maďar
17. októbra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Petržalka patrí k vysokému nadpriemeru v porovnaní s ostatnými mestami

Transparency International Slovensko pravidelne hodnotí transparentnosť 100 najväčších miest (vrátane mestských častí).

Petržalka sa v rámci tohto rebríčka vždy umiestňuje na popredných miestach. Je to najmä preto, že sa snaží čo najviac priblížiť k občanovi, byť transparentnou mestskou časťou a nezabúdať ani na ľudskú stránku pri riešení problémov svojich obyvateľov. A, samozrejme, neustále sa snaží zlepšovať.

V hodnotení Transparency International v projekte Otvorená samospráva sa Petržalka neustále zlepšuje − v roku 2014 získala celkovú známku B+ (spolu 67%), v roku 2016 A- (spolu 72%) a v roku 2018 A- (spolu 75%).

Transparency International Slovensko hodnotí samosprávy v 11 rôznych kategóriách. V tomto roku sa mestská časť, oproti roku 2016, zlepšila najmä v sekciách ako; Predaj majetku, Rozpočet a zmluvy, Byty a zariadenia sociálnych služieb a Etika a konflikt záujmov. Dlhé roky si Petržalka drží vysokú latku aj v prístupe k informáciám, keďže zverejňuje nielen tie informácie, ktoré prikazuje zákon, ale aj nad jeho rámec. Napríklad, lehoty pre zverejňovania dokladov, zmlúv, rozhodnutí a podobne sú na webovej stránke Petržalky dlhšie ako ukladá zákon.

Zverejňuje tiež informácie z miestneho zastupiteľstva a zo zasadnutia komisií. Na svojej webovej stránke návštevníci nájdu aj geografický informačný systém, ktorý občanovi objasní, v koho správe je chodník či komunikácia, o ktorú sa zaujíma.

V porovnaní s ostatnými mestami a mestskými časťami Petržalka dosahuje nadpriemer najmä v oblasti prístupu k informáciám, predaji a prenájmu majetku, v oblasti bytov a zariadení sociálnych služieb, personálnej politiky, etike a konfliktom záujmov či územnému plánovaniu.

Vysoký nadpriemer, v porovnaní s ostatnými mestami, Petržalka získala v oblasti dotácií a grantov. Napriek tomu, že v rebríčku dosahuje vždy výborné miesto, našou prioritou je a aj bude neustále zlepšovanie fungovania samosprávy ako aj celej mestskej časti. „Som rád, že sa Petržalka z roka na rok zlepšuje, vždy mi išlo o trvalý rozvoj a zlepšovanie, nie o ojedinelé skoky,“ povedal starosta Petržalky Vladimír Bajan.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X