Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pesticidy-postreky-zony-bez-chemie-petrzalka-gettyimages.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
19. septembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Petržalka patrí medzi prvé mestské časti so Zónami bez pesticídov, princíp sa zakladá na bezpečnej údržbe miest

Petržalka založila Zóny bez pesticídov, patrí tak k prvým mestským častiam, ktoré tak urobili.

Zakladaním Zón bez pesticídov sa mestá či inštitúcie zmluvne zaväzujú k obmedzeniu využívania chemických postrekov (pesticídov) a umelých hnojív na pozemkoch, ktoré obhospodarujú vo vopred dohodnutej a na mape označenej oblasti. Petržalka sa taktiež zapojila do procesu minimalizácie chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácii. Na základe tejto participácie nám občianske združenie Zóny bez pesticídov udelilo certifikát.

Zóny bez pesticídov majú za cieľ bezpečnú a trvalo udržateľnú údržbu miest. Mestá sa pritom držia myšlienky spočívajúcej vo filozofii dlhodobého rozvoja, ktorá má mimoriadny ekologický, ekonomický a estetický význam.

Význam ekológie tak spočíva vo vytvorení rôznych typov prostredia pre rozličné druhy organizmov, ekonomický význam spočíva v úsporách za „chemicky zdevastované“ životné prostredie a liečebné náklady, ktoré potenciálne vyplývajú z využívania zdraviu nebezpečných látok v mestách, a estetický význam tkvie v podčiarknutí rôznorodosti farieb a vôní, ktoré vyjadrujú spätosť s prírodou, ako informuje mestská časť.

Na mapke sú vyznačené Zóny bez pesticídov, ktoré so sebou susedia. Spolu ich je 12. Mestská časť vypustila v rámci starostlivosti o zeleň chemické postreky. Jedinou výnimkou sú miesta, kde rastie pagaštan konský.

Zony bez pesticidov 2019 petrzalka.jpg
Foto: www.petrzalka.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X